AktüelMüzikPlak satışı 1986’dan beri ilk kez CD satışını geçebilir

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin (RIAA) yayımladığı yıl-ortası raporuna göre plak satışları 1986’dan bu yana ilk kez CD satışlarını geçebilir.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 10, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin (RIAA) yayımladığı yıl-ortası raporuna göre plak satışları 1986’dan bu yana ilk kez CD satışlarını geçebilir. 

Geçen yılki RIAA raporu, plak satışları hızla artarken CD satışlarınınsa plak satışlarına göre üç kat hızla düştüğünü göstermişti. Bu sene de durum farklı değil. 

Yayımlanan yeni rapor, 2019’un ilk yarısında plakların 8,6 milyon birimden 224 milyon dolar (yaklaşık 1,3 milyar TL) gelir yarattığını belirtiyor. Bu rakam, 18,6 milyon birimden 248 milyon dolar (yaklaşık 1,4 milyar TL) gelir yaratan CD’lere çok yakın. 

2018’in ikinci yarısında ve bu yılın ilk yarısında plak hasılatındaki toplam yüzde 12’lik artış, CD satış oranlarının neredeyse hiç değişmemesi de göz önüne alınırsa, 2019 sonunda plak hasılatının CD hasılatını geçmesiyle sonuçlanabilir. 

Eğer bu gerçekleşirse 1986’dan beri ilk kez plak, CD’den daha çok gelir yaratmış olacak. 

Rapor ayrıca plağın CD karşısında yükselen popülerliğine rağmen hala satın alımlarda görece düşük yüzdelere sahip olduğunu ortaya koyuyor. 

RIAA raporuna göre 2019’un ilk yarısındaki plak satışı, toplam gelirin yalnızca yüzde 4’üne denk geliyor. Spotify ve Apple Music gibi müzik platformlarının ücretli abonelikleriyse toplam hasılatın yüzde 62’sini oluşturuyor. 

Kaynak Independent Türkçe

Orjinal kaynak:

Vinyl Is Poised to Outsell CDs For the First Time Since 1986

If current growth trends continue, the revenue generated by record sales is likely to surpass the revenue generated by CDs.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık