MüzikYaşamPlak konferansı “Making Vinyl” bu yıl ilk defa Almanya’ya toplanıyor

Plak endüstrisinin kalbi olmaya aday etkinlik iki yıldır Detroit’te toplanıyor ve sektörün geleceğini planlıyordu. Eski plak toplayanlar, dijital müziğin yanında eski alışkanlıkları da bırakmak istemeyen analog müzikseverler falan derken plak yeniden toparlandı ve artık sadece beyaz saçlı insanların tercihi olmanın ötesine geçti. İki yıl önce ilk defa Jack White’ın sahibi olduğu Third Man Records ve Third Man Pressing liderliğinde bir araya gelen ve Detroit’te sektörün ihtiyaçlarını ve geleceğini enine boyuna tartışan “Making Vinyl” 2019’a Almanya’da...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 24, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Plak endüstrisinin kalbi olmaya aday etkinlik iki yıldır Detroit’te toplanıyor ve sektörün geleceğini planlıyordu.

Eski plak toplayanlar, dijital müziğin yanında eski alışkanlıkları da bırakmak istemeyen analog müzikseverler falan derken plak yeniden toparlandı ve artık sadece beyaz saçlı insanların tercihi olmanın ötesine geçti. İki yıl önce ilk defa Jack White’ın sahibi olduğu Third Man Records ve Third Man Pressing liderliğinde bir araya gelen ve Detroit’te sektörün ihtiyaçlarını ve geleceğini enine boyuna tartışan “Making Vinyl” 2019’a Almanya’da çok daha geniş bir kitleyi bir araya getirmeyi planlıyor.

Kaset, plak, optik disk ve blue-ray gibi ürünleri üreten/tedarik eden kurumların oluşturduğu MEDIA-TECH derneği tarafından 2 Mayıs’ta Berlin’de organize edilen “The World Physical Media” konferansı ile ilintili olarak düzenlenen “Making Vinyl”, 3 Mayıs’ta Avrupa’daki plak çevreleri ile bir araya gelecek.

Etkinliğin sponsorlarından biri olan Gold Rush Vinyl’ın başındaki isim Caren Kelleher’ın haberle birlikte yaptığı açıklamaya göre özellikle bağımsız müzisyenlerin ayakta kalabilmesi için önemli bir gelir kaynağı olma yolunda ilerleyen plak formatı, sadece 100 adetlik satışla Youtube’da 2,5 milyon izlemeye ve Spotify’daki 368.000 dinlemeye eş bir gelir sağlayabiliyor.

Daha önce David Bowie, R.E.M, Depeche Mode, Nick Cave ve U2 gibi isimlerin de kayıt yaptığı Berlin’deki Hansa Stüdyoları’nda gerçekleşecek olan “Making Vinyl” ile ilgili tüm ayrıntılar Ocak ayında netleşecek. Detroit’te toplanacak olan konferansın ise, tarih henüz kesinleşmemekle birlikte yine Ekim ayında gerçekleşmesi planlanıyor. Gelişmeler bu adresten takip edilebilir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık