AktüelGazedda'nın GündemiPiskobu’daki caminin duvarları temizlendi

Faşist sloganlar ve semboller bugün temizlenerek ortadan kaldırıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 26, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Limasol’un Piskobu-Episkopi köyündeki caminin duvarlarına milliyetçi kişiler tarafından Yunanistan’ın 200. bağımsızlık yıldönümünde yapılan faşist yazılamalar temizlendi.

Politis gazetesinin haberine göre cami duvarına yazılan faşist sloganlar ve semboller bugün temizlenerek ortadan kaldırıldı.

25 Mart’ta Yunanistan’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını kazanmasının 200. yıldömününde Piskopu köyündeki cami duvarlarına milliyetçi gruplar tarafından faşist yazılamalar yapılmıştı.

Vandals spray paint mosque with graffiti - Cyprus News

Yaşanan olayın ardından Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kuşos yazılı açıklamasında, hükümetin bu saldırılara tolerans göstermeyeceğini vurgulayarak “sözde vatanseverlik bahanesiyle dini ibadet yerlerine hakaret eden beyinsiz insanların eylemini kınıyoruz” demişti.

Kıbrıs’ın güneyinde ana muhalefet AKEL de yaptığı açıklamada yaşananları “utanç verici vandalizm” olarak niteleyerek kınadı.

AKEL açıklamasında “Limasol’un Piskobu köyündeki camiye yapılan vandalizm ülke için utanç verici ve şiddetle kınanması gereken bir harekettir. AKEL, derhal faillerin bulunup adalet önüne çıkarılması için hükümeti kararlı bir şekilde harekete geçmeye çağırmaktadır. İbadet yerlerinde benzer vandalizmlerin yakın geçmişte de yapıldığına ve faillerin üzerine kararlı bir şekilde gidilmediğine işaret ediyoruz. AKEL böylesi hareketlerde bulunan milliyetçi aşırı sağcı unsurların toplumdan ve devletten tecrit edilmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Kıbrıs halkı, böylesi hareketlerin ve zihniyetlerin yurdumuzu kana bulayan ve bölen planlarda kullanıldığını tarihsel olarak çok iyi bilmektedir” denildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık