Gazedda'nın GündemikoronavirusPilli’ye soru: Halk sağlığını Türkiye’den gelenler tehlikeye atmaz mı?

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne geçişlerin, güneydeki vaka sayıları sıfırlanmadan başlamayacağını duyurdu. Öte yandan, her gün yüzlerce yeni vaka teşhisi konulan Türkiye'den Kıbrıs'ın kuzeyine ilk uçuşların 1 Haziran itibariyle başlaması bekleniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 27, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişlerin, güneydeki vaka sayıları sıfırlanmadan başlamayacağını duyurdu. Öte yandan, her gün yüzlerce yeni vaka teşhisi konulan Türkiye’den Kıbrıs’ın kuzeyine ilk uçuşların 1 Haziran itibariyle başlaması bekleniyor. Öte yandan yapılacak uçuşların “kurtarma” amaçlı yapılacağı, Türk Hava Yolları’nın dış hatlar uçuşlarının ise 10 Haziran itibariyle başlayacağı bildirilmişti.

Pilli, BRT’de katıldığı bir programda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde pandeminin devam ettiğini ifade ederek, 8 Haziran’a kadar pandemi devam ederse geçiş noktalarının açılmayacağını belirtti.

Pilli açıklamasında şunları kaydetti:

Eğer 8 Haziran’a kadar pandemi devam ederse bu kapılar açılmaz. Halkımızın sağlığı ön plandadır. Biz halkımızın sağlığını düşünüyoruz. Kesinlikle şu andaki gibiyse biz kapıların açılmasından yana değiliz. Rum tarafında da vakalar sıfırlanır bizim gibi, 14 gün sıfır vaka sürer o zaman açarız”

Türkiye’den ilk uçuş 1 Haziran’da yapılacak

Öte yandan, Türkiye ile Kıbrıs’ın kuzeyi arasındaki uçuşların 1 Haziran itibariyle başlaması bekleniyor. İlk uçuşların askerlerin transferi amacıyla yapılacağı kaydedildi.

TC Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, TC Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yürüttüğü ortak çalışmayla oluşturulan listeye göre, uçuşların başlayacağı ilk ülke Kıbrıs olacak. Kıbrıs’a ilk uçuşun 1 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Halkın sağlığını Türkiye’den gelen kişiler “bozmayacak” mı?

Hal böyleyken, Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması gereken bazı sorular bulunmaktadır. 1 aya yakın süredir R0 değerinde seyreden Kıbrıs Cumhuriyeti ile geçişlerin açılması için 14 günlük 0 pozitif vaka şartı koşan Ali Pilli, aynı kararı Türkiye için de alabilir mi?

Günlük olarak her gün 1000 civarında yeni pozitif vakanın çıktığı Türkiye, Kıbrıslıtürk halkının sağlığını bozmazken, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki koşullar mı bozacak? Kıbrıs Cumhuriyeti’nde şu sıralarda bulaş sayıları günlük olarak ortalama 4 olarak gözükmektedir. Dahası bugün yapılan testlerde yine pozitif bir vakaya rastlanmadığı da bilinmektedir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık