koronavirusPilli: Test yapıp 5 bin pozitif bulursak ne yapacağız?

Sağlık Bakanı Ali Pilli, bugün ilk koronavirüs vakasının Kıbrıs'ta görüldüğü günden beri ilk kez detaylı bir açıklama yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 10, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanı Ali Pilli, bugün ilk koronavirüs vakasının Kıbrıs’ta görüldüğü günden beri ilk kez detaylı bir açıklama yaptı. Pilli’nin açıklamalarının bazı kısımları, kullanılan teknik terim ve dağınık cümle yapısından dolayı tam olarak anlaşılmasa da, test yapılmasıyla ilgili kurduğu cümlelerin uzun süre tartışılması gerekiyor.

Pilli, Sağlık Bakanlığı’nda yaptığı açıklamada, gerekli testler yapılır da 5 bin pozitif vaka bulunursa ne yapılacağını sordu. Sibel Siber’in geçtiğimiz gün söylediği rastlantısal test yapılacağı ile ilgili açıklamalarına yanıt verdiği açıklamasında Pilli, şunları kaydetti:

“Bu 15 bin kişi içinden acaba, hepsi negatif çıksa, hepsi negatif mi? Veya 5 bin pozitif çıksa; çıkar, çıkar… Bulaşmışsa çıkacak. Çıktığı zaman biz bu 5 bin kişiye nasıl bakacağız? Biz bu 5 bin kişiye, siz pozitifsiniz, sizi izole mi edelim diyeceğiz?

Bu da 5 bin tane PCR testi yapmamız gerekir. Bizim 5 bin tane PCR testimiz yoktur. PCR testi olmadığı zaman, 5 bin tane rapid (hızlı) test yaparsak ve çıkarsa, bu insanlara evde izole mi olun diyeceğiz? Yoksa hastaneye mi götüreceğiz? Ne yapacağız?”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık