AktüelGazedda'nın GündemiPile’de yaşayanların kuzeye geçişleri yarın başlayacak

Pile'de yaşayan Kıbrıslıtürklerin, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği koşullara uyulması kaydıyla Kıbrıs'ın kuzeyine geçişleri yarın başlayacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 31, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Pile’de yaşayan Kıbrıslıtürklerin, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği koşullara uyulması kaydıyla Kıbrıs’ın kuzeyine geçişleri yarın başlayacak.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, konuyla ilgili açıklamasında, şöyle demişti:

“Pile’deki vatandaşların kuzeye geçişlerinin kolaylaştırılması konusunda Sağlık Bakanlığı’na yetki verdik. Güney’e geçmeyeceği konusunda kişisel taahhütte bulunması, ilk geçişte PCR yapılması ve bunun denetlenmesi gerekecek. Ailesi, işi kuzeyde olan Kıbrıslıtürkler için kolaylık sağlanacak. Pile’deki vatandaşın vereceği taahhüt, oluşturulacak mekanizma ile denetlenecek.”

Bu çerçevede, yarından itibaren köy muhtarı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Pile’de yaşayanlara peyderpey PCR testleri yapılmaya başlanacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık