EkonomiPetrol Üretiminin Sınırlanmasında Uzlaşıldı

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2016
Djumba Hotel & Cafe

2014 yılından bu yana petrol fiyatlarındaki düşüşler nedeniyle ciddi ekonomik zorluklar yaşayan üretici ülkeler üretimin sınırlandırılmasında uzlaştı.

ANF’nin haberine göre Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelen Petrol İhracatçısı Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleriyle birlik dışı ülkeler arasında günlük üretimin 562 bin varil düşürülmesinde uzlaşıya vardı. Bu miktar, OPEC üyesi olmayan üretici ülkeler için geçerli.

2001 yılından bu yana ilk kez OPEC ülkeleri ile birliğe üye olmayan Rusya, Meksika, Kazakistan, Bolivya, Azerbaycan ve Malezya’nın aralarında olduğu 11 ülke böylesi bir uzlaşıya varmış oldu.

Kasım ayı sonunda yine Viyana’da toplanan OPEC ülkeleri de günlük üretimin 1,2 milyon varil düşürülmesi kararı almışlardı.

Böylelikle 1 Ocak’tan itibaren toplam üretimdeki azalma günlük 1,7 milyon varilin üzerinde olacak. Bu düşüşün 300 bin varillik kısmını Rusya tek başına sağlayacak.

2014 yılı ortalarında varil fiyatı 116 dolara kadar çıkan petrol fiyatları bu yılın başlarında 30 dolara kadar gerilemişti. Bu gerilemenin durdurulması için üretimin azaltılması ve reel talebe uygun düzeyde tutulması hedefleniyor.

Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri gibi OPEP üyelerinin yanı sıra Rusya gibi diğer büyük üreticiler son 2 yılda ciddi ekonomik krizle karşı karşıyalar. Bu krizin en önemli nedenlerinden biri olarak petrol gelirlerinin azalması gösteriliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©