AktüelEkolojiPera Pedi bölgesinde yangın

Limasol’a bağlı Pera Pedi bölgesinde ormanlık alanda bu sabah saat 10.15’te yangın çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 9, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Limasol’a bağlı Pera Pedi bölgesinde ormanlık alanda bu sabah saat 10.15’te yangın çıktı.

Kıbrıs Cumhuriyeti haber kaynaklarına göre, Limasol’a bağlı Pera Pedi köyü yakınlarında bu sabah çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Son alınan bilgiler, yangının bölgedeki evleri tehdit ettiği ve bölgedeki bazı evlerin boşaltılmaya başlandığı yönünde. Polis, bölge halkına, hava araçlarını engellememeleri adına bölgede drone uçurmamaları çağrısında da bulundu.

Orman Bakanlığı sözcüsü Andreas Christou, CYBC’ye yaptığı açıklamada, yoğun, kuru bitki örtüsü ile kaplı alanda, bölgeye ulaşmanın zor olduğunu ifade ederek, yangının hızla büyüme tehlikesi olduğunu söyledi.

Açıklamada, yangın tehlikesi altındaki evlerin önlem olarak tahliye edildiği de belirtildi.

Tarım Bakanı Kostas Kadis, CYBC’yeTV’ye verdiği demeçte, itfaiyecilerin hızlı tepkisi sayesinde yangının kısmen kontrol altına alındığını söyledi. Kadis açıklamasında, “Yangın zor bir yerde meydana geldi. Çok yoğun bitki örtüsü var, yerleşim bölgelerine yakın ve Troodos ormanına yakın” dedi.

Kadis, yangının yakında tamamen kontrol altına alınacağına dair temkinli iyimserliğini de dile getirdi.

İtfaiye sözcüsü Andreas Kettis ise Twitter’da yaptığı açıklamada, mürettebatlı beş İtfaiye aracının ve iki helikopterin yangınla mücadele çabalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık