AktüelDünyaPeker’in iddialarından sonra Türkiye’de ‘kokain ele geçirmede’ artış!

Ekvador'dan Mersin Limanı'na getirilen muz yüklü konteynerlerde yapılan aramada 463 kilo daha kokain daha bulundu
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sedat Peker’in iddialarından sonra ‘kokain ele geçirmede’ yaşanan artış dikkat çekiyor. Ekvador’dan Mersin Limanı’na getirilen muz yüklü konteynerlerde yapılan aramada 463 kilo kokain daha bulundu.

Yeni Yaşam gazetesinin haberine göre organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in devlet-siyaset-mafya-medya ilişkisine dair iddialarından sonra Türkiye’de ‘kokain ele geçirmede’ bir artışın yaşanması dikkat çekiyor. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Mersin Limanı’nda 463 kilogram kokainin daha ele geçirildiğini duyurdu. Bakan Muş, sanal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu gece Mersin Limanı’nda Ticaret Bakanlığımıza bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerimizin dikkatli çalışmaları neticesinde 463 kilogram kokain ele geçirilmiştir. Görevlerini başarıyla yerine getiren Gümrük Muhafaza ekiplerimizi tebrik ediyorum. Zehir tacirlerine asla geçit vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Bakan uyuşturucunun kime ait olduğu hangi şirketler üzerinden getirildiği konusunda ise bilgi vermedi.

Ele geçirilen 463 kiloluk kokain, Mersin Limanı’na daha önce 1 ton 300 kilo kokain yakalanan aynı gemiyle geldi.Ekvador’dan yola çıkan Liberya bandıralı geminin 16 Haziran’da Mersin Limanı’na yanaşmasının ardından Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü NARKOKİM ekipleri tarafından X-ray taramasına sevk edilen şüpheli konteynerlerdeki muz kolilerine gizlenmiş 1 ton 150 kilogram kokain ele geçirilmişti. Bu rakam, Türkiye’de bu zamana dek yakalanan en yüksek uyuşturucu miktarı oldu. 

Devam eden aramalarda muz kolilerine gizlenmiş halde 150 kilogram daha kokain bulundu ve böylece operasyonda ele geçirilen uyuşturucunun miktarı, 1 ton 300 kilograma yükseldi. Ele geçirilen uyuşturucuyla ilgili ise 5 şüpheli gözaltına alındığı duyuruldu. Gemideki diğer konteynerlarda yapılan detaylı aramalar sonucunda son olarak 463 kilo kokain daha ele geçirilmiş oldu. Böylece aynı gemide şimdiye kadar ele geçirtilen kokain miktarı 1 ton 763 kiloya ulaştı. 

Peker’in iddiaları

Türkiye’de ele geçirilen kokain miktarında devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in gündeme getirdiği iddialar sonrasında artış yaşanması dikkat çekti. Geçtiğimiz Mayıs ayında Orta Amerika ülkesi Panama’da, varış noktası Mersin Limanı olan bir konteynerde muz kutuları içine saklanmış 616 paket kokain ele geçirildi. Sedat Peker de, bu olay sonrası yayımladığı 7’nci videosunda uluslararası arenada uyuşturucu trafiğinden ve Mersin’den bahsetti. Kolombiya’nın Buenaventura limanında 9 Haziran 2020’de yakalanan ve Türkiye’ye gönderileceği açıklanan yaklaşık 5 ton kokaini hatırlatan Peker, yakalanan kokainle ilgili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’ı işaret etmiş ve Venezuela’ya gidiş amacını “Kolombiya’dan İzmir limanına gelecek olan 5 ton kokain yakalandıktan 4-5 ay sonra oraya gitmesi kit dağıtımı için değil, yeni bir uyuşturucu rotası oluşturmak içindi” sözleriyle açıklamıştı.

Sedat Peker’in gündeme getirdiği bir diğer çarpıcı iddia ise, yakalanan kokain yerine diş sağlığıyla ilgili maddelerin imha edildiği yönündeki sözleri oldu. Peker,  söz konusu uyuşturucunun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın gruplar tarafından satıldığını öne sürüp, önümüzdeki günlerde kokainlerin lüks rezidanslarda orta ölçekli torbacılara nasıl satıldığını anlatacağını duyurdu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık