AktüelPolitikaPazartesi Eylemde, Salı Günü Grevdeyiz!

Öğretmenler Sendikası (KTÖS), hükümetin çalışma saatleriyle ilgili düzenlemesini tanımadıklarını; imzaladıkları akademik çalışma takvimindeki saatlere sahip çıkacaklarını belirtti. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yazılı açıklamasında, yarın 08.00’da görev başında olup saat 12.40’da bitireceklerini, öğleden sonra mesaisine ise saat 14.00’de başlayıp 16.10’de bitireceklerini ifade etti. Elcil, “Bu eylemde KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS birlikte hareket edecek ve hükümetin aldığı kararı birlikte tanımayacaktır. 6 Aralık Salı günü ise tam gün genel grev ile meydana inip, bu kararı reddettiğimizi haykıracağız”...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 4, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Öğretmenler Sendikası (KTÖS), hükümetin çalışma saatleriyle ilgili düzenlemesini tanımadıklarını; imzaladıkları akademik çalışma takvimindeki saatlere sahip çıkacaklarını belirtti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yazılı açıklamasında, yarın 08.00’da görev başında olup saat 12.40’da bitireceklerini, öğleden sonra mesaisine ise saat 14.00’de başlayıp 16.10’de bitireceklerini ifade etti.

Elcil, “Bu eylemde KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS birlikte hareket edecek ve hükümetin aldığı kararı birlikte tanımayacaktır. 6 Aralık Salı günü ise tam gün genel grev ile meydana inip, bu kararı reddettiğimizi haykıracağız” dedi.

Şener Elcil açıklamasında şunları kaydetti:

Hükümetin kargaşa çıkaracak çalışma saatleri düzenlemesini kabul etmiyoruz. Kış saati uygulamasına dönülmesini ve Suudi Arabistan standart zaman dilimini değil, Doğu Avrupa Zaman Dilimi (EET) kullanılmasını istiyoruz.

Trafik kazasında en çok sorumluluk alması gereken üç bakanın erdemli olup istifa etmesini istiyoruz.

Basit bir yazılımla bankacılık ve havacılık sektörünün sorunlardan etkilenmesinin önlemini almak yerine, Hükümet bu sorunlar varmış gibi arkasına saklanmaktadır.

Üç bakan istifa talebimizi unutturmak amacı ile mesai kavramı ve maaş kesintisi olayını gündeme getirerek gündemi değiştirmeye, Türkiye’nin saatler ile ilgili bir talebi olmamasına rağmen, yine Türkiye istermiş gibi davranıp, tepkilerin odağını değiştirmeye çalışmaktadır. Hükümetin bir diğer niyeti ise, tepkilerin odağını ve gündemi değiştirerek çözüm ve barış sürecini sabote etmektir.

Hükümetin, kış saati uygulamasında olduğu gibi mesaimiz ile ilgili karar alma sürecinde, toplum ile tartışmadan aldığı bu anti demokratik kararı tanımıyoruz. “Ben yaparım olur” devrinin kapandığını hatırlatırız.

Alınan karar öğrencilere, ailelerine ve kamu çalışanlarına çare üretmediği gibi özel sektör çalışanlarını da tamamen görmezden gelmektedir. Hükümet, çocukların beslenme ve dinlenme zamanlarına dikkat etmemiştir. Özel sektörde erken işe başlayan ailelerin çocuklarını ve köylerden taşımacılıkla gelen çocukları hem karanlıkta hem sokakta bırakmaya devam etmiştir.

Adanın kuzeyi tüm haksızlıklara rağmen yasalarla yönetilir. Öğretmenin mesaisi, Öğretmenler Yasası 77. madde uyarınca sendika ile istişare edilerek belirlenir.

KTÖS, akademik çalışma takvimindeki çalışma saatlerini 08.00-12.40 / 14.00-16.10 olarak imzalamıştır. İmzaladığımız çalışma saatlerine sahip çıkacağız.

Toplumda duyarlılık yaratan bu konuda, çocuklarımızın okula karanlıkta gitmemesi için sorumluluk üstlenip 8.00-9.00 saatleri arası aldığımız grev kararı, yaşanan gelişmeler ve Sendikal Platform’un yeni eylem planları nedeniyle askıya alınmıştır.

Bu bağlamda;

5 Aralık Pazartesi günü 08.00’da görev başında olup saat 12.40’da bitireceğiz. Öğleden sonra mesaisine ise saat 14.00’da başlayıp 16.10’da bitireceğiz. Bu eylemde KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS birlikte hareket edecek ve hükümetin aldığı kararı birlikte tanımayacaktır.

6 Aralık Salı günü ise tam gün genel grev ile meydana inip, bu kararı reddettiğimizi haykıracağız.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık