AktüelPolitika“Patlamalar sonucu havaya kimyasal zararlı maddeler yayılmış olabilir”

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut açıklama yaparak Çatalköy’de yaşanan patlamalar sonucu havaya salınan olası gaz, kimyasal zararlı maddelerin olabileceğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 12, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut açıklama yaparak Çatalköy’de yaşanan patlamalar sonucu havaya salınan olası gaz, kimyasal zararlı maddelerin olabileceğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Civar bölgelerde bulunan kişilerin mümkünse dışarıya çıkmaması gerektiğini belirten Gürkut özellikle astım, KOAH gibi solunum yolu hastalığı bulunan kişilerin mümkünse bölgeden uzaklaşmaları, koruyucu maske kullanmaları, varsa kullanmakta oldukları ilaçları aksatmamaları gerektiğinin altını çizdi.

Gürkut, çocukların da olayın fiziki ve psikolojik etkilerinden korunmasınin çok önemli olduğunu bu amaçla çocukları olayın görüntülerinden ve olayla ilgili tartışmalardan uzak tutmaya çalışılması gerektiğini belirtti.

Gürkut’un açıklamaları şu şekilde:

“Çok üzücü bir gün yaşamaktayız.
Gecenin geç saatlerinden beri Çatalköy’de bulunan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Merkezi Cephaneliği’nde yaşanan patlama maalesef devam etmektedir. Bölge sakinleri ve civardaki turistik tesislerde bulunan misafirler dehşet dolu anlar yaşamaktadır.
Olayın doğaya, ekonomiye, turizme olumsuz etkilerinin yanı sıra toplum psikolojisine ve sağlığına etkilerine dikkat çekmek istiyoruz.
Olay yerinden yaralı haberleri gelmeye başlamıştır. Yüreğimize su serpen ise herhangi bir can kaybı haberi almamış olmamız ve yaralıların ise hayati tehlikesinin olmayışıdır. Ancak Sağlık Bakanlığı’mızın özellikle Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki tedbirleri artırması ve 112 ambulanslarını yeterli halde bulundurması gereklidir.
Patlamalar sonucu etrafa saçılan patlayıcı veya mühimmat parçalarının sonradan patlama ihtimaline karşı fark edilemeleri haline temas edilmemesi ve yetkililere bildirilmesi önemlidir.
Patlamalar sonucu havaya salınan olası gaz, kimyasal zararlı maddelerin olabileceği unutulmamalı, civar bölgelerde bulunan kişilerin mümkünse dışarıya çıkmaması gereklidir. Özellikle astım, KOAH gibi solunum yolu hastalığı bulunan kişilerin mümkünse bölgeden uzaklaşmaları, koruyucu maske kullanmaları, varsa kullanmakta oldukları ilaçları aksatmamaları önemlidir.
Yaşanan patlamaların daha uzun etkilerinin de belirlenebilmesi amacı ile mümkün olan en erken ve hızlı şekilde olay yerinde daha ileri inceleme ve analizler yapılmalı ve gerekli önlemler alınıp uyarılar yapılmalıdır.
Şu anda olaya ve olay yerinde bulunanlara müdahale etmekte olan her türlü görevlinin kendi sağlıkları açısından yeterli ve uygun güvenlik önlemlerini almadan çalıştırılmamaları gereklidir.
Çocuklarımızın olayın fiziki ve psikolojik etkilerinden korunması çok önemlidir. Bu amaçla çocukları olaydan, görüntülerinden ve olayla ilgili tartışmalardan uzak tutmaya çalışmalıyız.
Biran önce patlamaların durması, yangınların sönmesini dilerken, ülkemizin birçok noktasında askeri bölgelerin bulunduğu da göz önüne alınırsa, benzer olayların yaşanmaması için, doğru sonuçları çıkarıp doğru adımları atmamız için gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık