AktüelKıbrıs SorunuPasaportlar geri alınacak: Tatar da dahil kapsamlı liste var

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Maraş’taki kısmı açılıma karşılık Kıbrıs’ın kuzeyine yönelik bazı önlemler almayı düşündüklerini, bu önlemlerin başında da başta Ersin Tatar olmak üzere Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımayanların ve ayrı devlet olduklarını savunanların pasaportlarını geri almak olduğunu açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Maraş’taki kısmı açılıma karşılık Kıbrıs’ın kuzeyine yönelik bazı önlemler almayı düşündüklerini, bu önlemlerin başında da başta Ersin Tatar olmak üzere Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayanların ve ayrı devlet olduklarını savunanların pasaportlarını geri almak olduğunu açıkladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ın Maraş’taki kısmı açılıma karşılık Kıbrıs’ın kuzeyine yönelik bazı önlemler almayı düşündüklerini açıkladı. 

Bu önlemlerin anayasa ve Yeşil Hat Tüzüğü’ne uygun olması için çaba harcadıklarını belirten Anastasiadis, elinde kapsamlı bir isim listesi olduğunu belirterek “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayan ve kendi devleti olduğunu iddia edenlerin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip olamaz. Seyahat belgelerini geri almayı planlıyoruz” dedi. 

Anastasiadis  “Bu durumu sorgulamak isteyenler de mahkemeye gitsin” şeklinde konuştu.

“Sorgulamak isteyenler de mahkemeye gitsin”

Nikos Anastasiadis’e kapalı Maraş’taki kısmî açılım konusunda uluslararası toplumdan destek arayışları dışında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye cevap vermek için tek yanlı hareket projesi bulunup bulunmadığı soruldu.

Bazı önlemler düşündüklerini ancak bunların yasal, yani anayasa ve Yeşil Hat Tüzüğü protokolüyle uyumlu olmasını istediklerini söyleyen Anastasiadis  “Bazı önlemler benimsenebileceğini düşünüyorum.  Sorgulamak isteyenler de mahkemeye gitsin” dedi. 

“Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayanlar, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip olamaz”

Kıbrıs’ın kuzeyi ile güneyi arasında barikatları kısıtlamaktan mı söz ettiği sorusuna olumsuz cevap verdi, şöyle devam etti:

“Seyahat belgelerini geri almaktan söz ediyorum.  Anayasa, anayasal düzene bağlılığı ve ülkenin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü savunmayı öngörüyorken Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayan ve kendi devleti olduğunu iddia eden, ayrılıkçılık ve ülkeyi taksim etme lehine propaganda yapan biri Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip olamaz.”

“Kapsamlı bir isim listesi var”

Bu sözü ile atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı mı kast ettiği sorusuna “Yalnız onu değil. Kapsamlı bir isim listesi var” cevabını veren Anastasiadis “mahkemeye başvursunlar derken, etkilenenleri mi kast ediyorsunuz?” sorusuna karşılık da “Elbette. Eylemimizin yasadışı olduğunu düşünürlerse mahkemeye başvursunlar. Bütün Kıbrıslı Türklerden değil, işgal rejiminin mevcut şahsiyetlerinden ve yetkililerinden söz ediyoruz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık