AktüelGazedda'nın GündemiParti liderlikleri başka, gençlik örgütleri başka söylüyor!

EDON’un her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve Kıbrıs’ın kuzeyinden CTP, Sol Hareket ve TDP’nin gençlik kollarının katıldığı Trodos Gezisi’nde parti liderliklerinin siyasi argümanları ile çelişen bir deklarasyon yayımlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 28, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

EDON’un her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve Kıbrıs’ın kuzeyinden CTP, Sol Hareket  ve TDP’nin gençlik kollarının katıldığı Trodos Gezisi’nde parti liderliklerinin siyasi argümanları ile çelişen bir deklarasyon yayımlandı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi liderliklerinin “garantiler” konusunda kesin çizgileri olduğu bilinmesine rağmen, geçtiğimiz gün gerçekleşen bir gezide parti gençlik örgütleri “yabancı ordu ve askeri orduların olmayacağı” bir deklarasyona imza koydu.

Dün yayımlanan deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

“Biz, çeşitli gençlik örgütlerinin temsilcileri olarak, yabancı orduların ve askeri üslerin olmayacağı yeniden birleşmiş federal bir Kıbrıs’ın temellerini neslimizin inşa etmesinin yolunu açacak ortak bir mücadelenin saflarında gençleri bir araya gelmeye çağırıyoruz.”

Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi Gençlik Kolları’nın yayımlanan bu deklarasyona imza koymakla eleştirilerinin parti yönetim organlarına olup olmadığı ise bilinmiyor.

Gençlik örgütlerinde örgütlenen bireylerin, bağımsız ve üslerden arınmış bir Kıbrıs ile ilgili deklarasyonları imzalarken, Merkez yönetim organlarına seçilmelerinin ardından garantilerin vazgeçilmezliği siyasetine sahip çıkması ise, Kıbrıs’ın kuzeyindeki kendini “sol” olarak tanımlayan örgütlerin çıkmazını gözler önüne seriyor.

Gençlik örgütlerinin Trodos’ta yayımladığı bu deklarasyonun talebi doğru olmakla birlikte, talebin parti liderliklerine de yansıması ve gençlik örgütlerinin, üyesi bulundukları partinin siyasi argümanlarının doğru yönde değiştirilmesinde etkin bir role sahip olması gerekiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık