koronavirusMedya OdasıParashos Kathimerini’den istifa etti!

Kathimerini gazetesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yayın yapan gazetesinin genel yayın yönetmeni ve başyazarı Andreas Parashos, 10 Ocak Pazar günkü köşesinde; Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in “iki devletli çözüm” ve yatırım karşılığı vatandaşlık verilmesi programı hakkında yazdığı makalenin ardından istifa etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 14, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kathimerini gazetesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yayın yapan gazetesinin genel yayın yönetmeni ve başyazarı Andreas Parashos, 10 Ocak Pazar günkü köşesinde; Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in “iki devletli çözüm” ve yatırım karşılığı vatandaşlık verilmesi programı hakkında yazdığı makalenin ardından istifa etti.

Politis ve diğer gazeteler, Kathimerini gazetesi genel yayın yönetmeni Andreas Parashos’un dün kamuoyuna gönderdiği ve gazete sahipleri “Dimitris-Hristi Lottidi’ye” hitaben yazdığı istifa mektubunda, 10 Ocak Pazar günkü köşe yazısında Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’ten özür dilemesinin istenmesi ve kendisinin bunu kabul etmeyecek olması sebebiyle istifa ettiğini duyurduğunu yazdılar.

Habere göre Parashos istifa mektubunda, 10 Ocak tarihli yazısında Anastasiadis hakkında yazdığı her şeyin, Anastasiadis’in Atina’da bir eğlence anında kendisine yaptığı itiraflara dayandığını, makalesinde belirtmemesine karşın Anastasiadis’in itirafı sırasında eski Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve başka kişilerin de orada olduklarını iddia etti.

Parashos, Anastasiadis’in “iki devletli çözüm” konusunda kendisiyle de konuştuğu iddiasını da yineledi.

Parashos ne yazmıştı?

Parashos söz konusu makalesinde, Atina’da bir eğlence ortamında Anastasiadis’in, “vatandaşlık programının altın yumurtlayan tavuk olduğunu anladığını ve programın kendi avukatlık bürosuna yıllık 300 milyon Euro gelir getirdiğini” ve “bu paraları Seyşeller’e özel uçakla yaptığı seferlerle götürdüğünü” söylediğini yazdı.

Anastasiadis’in bu sebepten ötürü “Mont Pelerin’de Maraş ve Morfu’yu (Güzelyurt), Crans Montana’da ise çözümü almadığı” iddiasında bulundu.

Parashos, Anastasiadis’in yine kendisine, 2017 yılından beridir “iki devletli çözüm konusunda nabız yokladığını ve AB ile Başpiskopos’un onayını almaya çalışacağını” söylediğini ve bunu 2018’de yazdığını da makalesinde hatırlattı.

Parashos, basın açıklamasının devamında ise, makalesi sonrasında gazete sahiplerinin, Anastasiadis’in kendilerini telefonla arayarak, dava açacağı tehdidinde bulunduğunu iddia ederek, kendisine de haber vermeden Anastasiadis’e bir elektronik posta göndererek, yazı için özür dileneceği taahhüdünü verdiklerini, Anastasiadis’in gazetecileri hiçbir zaman dava eden bir şahsiyet olmadığının herkes tarafından bilindiğini, kendisinin de özür dileme niyetinde olmadığını ifade etti.

Parashos, gazete sahiplerinin, genel yayın yönetmenini ve gazetenin onurunu savunmak yerine dava açılmasından korkarak, bu şekilde davranmalarından ötürü “saygınlığını ve onurunu korumak adına istifa ettiğini” duyurdu.

Kathimerini gazetesinden yapılan açıklamada ise, Parashos’un makalesinde yer alan iddiaların herhangi bir kanıta dayanmadığı belirtildi.

Habere göre, Parashos’un iddiaları Çipras’ın partisi SİRİZA veya herhangi resmi bir makam tarafından doğrulanmadı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık