AktüelEkoloji“Pandemi sırasında yaşanan iklim afetlerinde 17 binden fazla kişi öldü”

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından hazırlanan raporda, 681 milyondan fazla kişinin aşırı sıcaklıklara maruz kaldığı ifade edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), iklim krizi ve koronavirüs salgınının etkilerine yönelik yayımladığı yeni raporunda, salgının en başından beri dünyada medyana gelen iklim krizi kaynaklı felaketlerden 139,2 milyon kişinin etkilediğini ve 17 bin 242 kişinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ayrıca, raporda salgının toplumları iklim krizine karşı daha savunmasız hale getirdiğine de vurgu yapıldı.

‘Eşi benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşıya’

IFRC Başkanı Francesco Rocca, BM Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Dünya, iklim değişikliğinin ve Kovid-19’un toplumların sınırlarını zorladığı eşi benzeri görülmemiş bir insani krizle karşı karşıya” dedi.

Rocca, kasım ayında İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) öncesi dünya liderlerine sera gazı emisyonlarının azaltılması için hemen harekete geçme çağrısı da yaptı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık