AktüelEkonomi Politik“Pahalı olanı değil, ucuz olanı alın”

Denetimleri sıklaştırmak yerine yurttaşa seslenen Sucuoğlu, “Pahalı olanı değil, ucuz olanı alın” dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Faiz Sucuoğu, Kıbrıs Postası TV’de programa katılarak, soruları cevapladı. Sucuoğlu, ekonomik anlamda başlarına gelmeyenin kalmadığını, turizm gelirinin 950 milyon dolardan 160 milyon dolara düştüğünü söyledi ve “Ateşten değil, lavdan bir gömlek bulduk. 1974 harekâtından bu yana böyle bir durum olmadı” dedi.

Denetimleri sıklaştırmak yerine yurttaşa seslenen Sucuoğlu, “Pahalı olanı değil, ucuz olanı alın” dedi.

Piyasada fiyat denetiminin Ticaret Dairesi tarafından yapıldığını kaydeden Sucuoğlu, şu şekilde konuştu:

“Denetleme yapılıyor ama bütün marketleri, bakkalları ve satış noktalarını 30 memurla götürmeniz mümkün değil. Vatandaşa ve marketlere düşen görev, ellerini taşın altına koymasıdır. Patatesçilerle görüştüm, çamur olduğu için tarlaya giremediklerini, bu nedenle ürünün az olmasından dolayı patatesin 17 TL’ye yükseldiği ifade edildi. Dün (önceki gün) itibariyle tarlaya girmeye başladıklarını, fiyatın aşağıya düşmeye başladığını söylediler.”

Sucuoğlu, yurttaşa çağrısını yineleyerek, “Pahalı olanı değil, ucuz olanı alın” dedi.

Yurttaşa yardım için ilaç da dâhil olmak üzere KDV’yi sıfırladıklarını belirten Sucuoğlu, “Zaten temel gıda maddelerinin yüzde 80, yüzde 90’ında KDV sıfırdır” dedi.

Un kriziyle ilgili de konuşan Başbakan Sucuoğlu, “Yerel üretimi de baltalamak istemiyoruz ama belli dönemlerde herkesin elini taşın altına koyması lazım” dedi.

“Kimse kusura bakmasın; altında 3 tane jip varsa, gelirini-giderini 1-1 buçuk aylığına eşitle, vatandaşa katkın olsun. Bunu genel sektörler için söylüyorum…” şeklinde konuşan Sucuoğlu, perşembe günü akaryakıt ve tüp gazda küçük bir indirim beklediğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık