AktüelMedya OdasıÖzyiğit: Ayrımcılığın yanı sıra, müdahale, baskı ve tehdit

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir’in Türkiye’ye girişinin engellenmesinin insanların siyasi görüşüne göre yapılan bir ayrımcılık olduğunu vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 10, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir’in Türkiye’ye girişinin engellenmesinin insanların siyasi görüşüne göre yapılan bir ayrımcılık olduğunu vurguladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Özyiğit, 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Basın Sorumlusu Ali Bizden ile başlayan uygulamanın sürdüğünün anlaşıldığını belirtti.

Özyiğit, “Tamamen keyfi, insanların siyasi görüşüne göre yapılan ayrımcılığın yanı sıra, müdahale, baskı, tehdit ve anti-demokratik uygulamalarla Kıbrıslıtürklere yönelik uygulanan ‘siyasi ambargo’ da sürüyor” ifadelerini kullandı.

“Girişim yapmak bir yana, diyecek sözleri bile yok”

Birilerinin, iki ülke arasındaki ilişkileri germekten başka bir işe yaramadığı tecrübeyle sabit olan bu uygulamalarda ısrarcı olduğunu söyleyen Özyiğit, insan haklarına, ifade özgürlüğüne ve en önemlisi de Kıbrıslıtürklerin kendi iradelerine sahip çıkma mücadelesinin, bu tür uygulamalarla sindirilemeyecek kadar güçlü ve kararlılıkla süreceğinin bilinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Özyiğit, “Diğer yandan hükümet yetkilileri ile Ersin Tatar’ın da kendi vatandaşlarına yönelik bu uygulamalar karşısında gerekli girişimleri yapmak bir yana, diyecek sözlerinin bile olmadığı gün gibi ortada. Gerçekten yazık. Sizin tuttuğunuz yol belli ki bu ama biliniz ki bu yol Kıbrıs Türk halkının yolu değildir. Müdahaleyle, tehditle, baskıyla ve anti-demokratik uygulamalarla dolu bu yol yürünecek değil, utanılacak bir yoldur” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık