AktüelMedya Odası“Özgür bir basın için önce özgür bir ülke”

Devrimci Komünist Birlik dün akşam Lefkoşa’da gerçekleştirilen “İfade Özgürlüğü Onurumuzdur” eyleminde yaşanan müdahalelerle ilgili gelişen tartışmalar üzerine kamuoyunu bilgilendirmeyi bir görev olarak gördüğünü belirterek bir açıklama yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Devrimci Komünist Birlik dün akşam Lefkoşa’da gerçekleştirilen “İfade Özgürlüğü Onurumuzdur” eyleminde yaşanan müdahalelerle ilgili gelişen tartışmalar üzerine kamuoyunu bilgilendirmeyi bir görev olarak gördüğünü belirterek bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklama şöyle:

“DKB olarak eylemden önce organizatörlerden Basın-Sen yöneticileri ile telefon görüşmesi yaparak eyleme destek verecek örgütlerin yanlarında getirebilecekleri materyallerle ilgili bilgi aldık ve bu bilgiler ışığında örgüt bayraklarımızı yanımıza almayarak sadece “Özgür Bir Basın İçin Özgür Bir Ülke!”, “22 Ocakta Susanlar Şimdi Özgürlükçü Oldular!” “Dün Devrim Temizler’e Engelleme Yapıldığında Sustunuz, Bugün Sıra Başkasında!”, “Devrimci Basını Görmezden Gelme!” gibi sloganların yazılı olduğu el yaftaları ile eyleme katıldık.

Eylem toplanma alanına vardığımızda Gazeteciler Birliği Başkanı Ali Cansu yanımıza gelerek organizasyon komitesi olarak “siyasal hiçbir şeyin olmayacağı” konusunda kararları olduğunu ve bu yaftaları taşıyamayacağımızı belirtti. İfade özgürlüğü için yapılan bir eylemde, ifade özgürlüğüne karşı yapılan saldırıları vurgulayan ve özgür bir basın talebi yönündeki sloganların ne gibi bir sorun olabileceğini anlamadığımızı, dahası bunun eylemin temel amacı olan ifade özgürlüğüne müdahale anlamı taşıyacağını belirtmemiz üzerine Ali Cansu yanımızdan ayrılmıştır.

Yaşanan bu müdahale üzerine yaklaşık 15 kişilik DKB grubu olarak yürüyüş kortejinin en arkasında kalmayı ve eylem alanında daha farklı bir gerginliğin oluşmasını engellemeyi tercih ettik. Yürüyüş sırasında eyleme destek veren bir çok kesim gibi bizler de kendi yaftalarımızı taşıdık ve sloganlarımızla eyleme destek verdik. Ancak yürüyüş sırasında ülkemizde basına yapılan en ciddi saldırılardan birisi olan 22 Ocak 2018’deki Afrika Gazetesi saldırısı ile ilgili attığımız “Afrika’yı yakanlar sokaklarda geziyor!” sloganı üzerine Ali Cansu yeniden yanımıza gelmiş ve sloganı atmamızı engellemeye çalışarak kendi attıkları sloganlar dışında başka bir sloganın atılamayacağını belirtmiştir. Kendisine bu tavrının doğru olmadığı, atılan sloganın ülkemizdeki basın özgürlüğüne karşı yapılan en ciddi saldırı ile ilgili olduğu ve bundan rahatsızlık duyulmasının bir gerekçesi olamayacağı belirtilmiştir.

Tüm bu yaşananlar sonrasında DKB olarak daha fazla gerginlik yaşanmaması için ilgili slogana devam edilmemiş ve eylem sonlanana kadar kortejin en arkasında durarak destek verilmiştir.

“İfade özgürlüğü” için yapılan böylesi bir eylemde özgür bir basın ve özgür ifade olanaklarının elde edilmesi için verilmesi gereken mücadele ortaya konması gerekirken, bunu ortaya koymaya çalışan bizlere Gazeteciler Birliği başkanı tarafından yapılan bu müdahaleyi kınıyoruz. Geçmişte gerek diğer muhalif basına yapılan baskı ve saldırılara, gerekse de haber sitemiz Devrim Temizler getirilen erişim engeline karşı sessiz kalınarak özgür bir basından ve ifade özgürlüğünden bahsedilemez.

Özgür bir basın ve ifade özgürlüğü için önce özgür bir ülke yaratmamız gerekmektedir. Ülkemizin tüm ilerici, demokrat kesimlerine düşen görev bu bilinçle mücadeleyi yükseltmektir. DKB olarak bu yönde samimi duruş sergileyen tüm kesimlerle birlikte dayanışma içerisinde hareket etmeye devam edeceğiz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık