AktüelPolitikaÖzersay: “Merkez Bankası kendi kaynağı ile aldı”

Başbakan yardımcısı Kudret Özersay sosyal medyada yaptığı açıklamada bugün yayınladığımız Merkez Bankası’na mercedes alımıyla ilgili açıklık getirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Başbakan yardımcısı Kudret Özersay sosyal medyada yaptığı açıklamada bugün yayınladığımız Merkez Bankası’na mercedes alımıyla ilgili açıklık getirdi.

Özersay, Merkez Bankası’nın kendi kararı olarak böyle bir alım gerçekleştirdiklerini, Bakanlar Kurulu kararı ile alım yapılmadığını kaydetti.

Özersay’ın açıklaması şöyle:

“Herhangi bir bakanlığın veya Bakanlar Kurulu’nun kararıyla bir alım yapılmıyor, buna biz karar vermiyoruz, kendi bütçesi çerçeveisnde kendisi yapabiliyor aynen bir süre sonra ek bina yapımı yoluna gidebileceği gibi. Merkez Bankası bu anlamda kendi yetkilerine dayanarak kendi yönetim kurulu kararı ile ihtiyaç gördüğü konuda eğer kaynağı varsa karar alabilir ki burada da olan odur. Bu alımın ihale ile yapılabilmesi için maliye bakanlığı ihale komisyonu aracı olmaktadır. Hükümetin kararıyla değil Merkez Bankası’nın kendi kaynağı ve kararı ile yapacağı bir alımın ihale ile alımının yapılmasına maliye bir nevi aracılık eder. Merkez Bankası genel anlamda özerkliğe sahiptir ve kendi iç işleyişine dair kararları hükümet olarak bizden direktif alarak yapmaz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©