AktüelPolitikaÖzersay: “Merkez Bankası kendi kaynağı ile aldı”

Başbakan yardımcısı Kudret Özersay sosyal medyada yaptığı açıklamada bugün yayınladığımız Merkez Bankası’na mercedes alımıyla ilgili açıklık getirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Başbakan yardımcısı Kudret Özersay sosyal medyada yaptığı açıklamada bugün yayınladığımız Merkez Bankası’na mercedes alımıyla ilgili açıklık getirdi.

Özersay, Merkez Bankası’nın kendi kararı olarak böyle bir alım gerçekleştirdiklerini, Bakanlar Kurulu kararı ile alım yapılmadığını kaydetti.

Özersay’ın açıklaması şöyle:

“Herhangi bir bakanlığın veya Bakanlar Kurulu’nun kararıyla bir alım yapılmıyor, buna biz karar vermiyoruz, kendi bütçesi çerçeveisnde kendisi yapabiliyor aynen bir süre sonra ek bina yapımı yoluna gidebileceği gibi. Merkez Bankası bu anlamda kendi yetkilerine dayanarak kendi yönetim kurulu kararı ile ihtiyaç gördüğü konuda eğer kaynağı varsa karar alabilir ki burada da olan odur. Bu alımın ihale ile yapılabilmesi için maliye bakanlığı ihale komisyonu aracı olmaktadır. Hükümetin kararıyla değil Merkez Bankası’nın kendi kaynağı ve kararı ile yapacağı bir alımın ihale ile alımının yapılmasına maliye bir nevi aracılık eder. Merkez Bankası genel anlamda özerkliğe sahiptir ve kendi iç işleyişine dair kararları hükümet olarak bizden direktif alarak yapmaz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık