AktüelGazedda'nın GündemikoronavirusÖzersay: Kıbrıslırumlar kuzeye geçemeyecek!

Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, koronavirüs önlemleri çerçevesinde alınan kararda, Kıbrıslırumların kuzeye geçemeyeceğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 14, 2020
Şiddete Karşı Yan Yana - LTB

Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, koronavirüs önlemleri çerçevesinde alınan kararda, Kıbrıslırumların kuzeye geçemeyeceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu sonrasında basına açıklama yapan Özersay, kademeli olarak tedbirleri artıran bir yaklaşım ortaya koyduklarını belirterek, ülkedeki durum ve ihtiyaca göre tedbirleri artırdıklarını kaydetti.

Özersay ayrıca açıklamasında, bu akşamdan itibaren Kıbrıslırumlar da dahil olmak üzere kimsenin geçiş noktalarından geçiş yapamayacağını belirtti.

Açıklamada “Kara sınır ve deniz kapılarından kktc’ye sadece kktc vatandaşları ve yasal izni olanlar girebilecek. Karar 1 Nisan’a kadar geçerli olacak” denildi.

Anastasiadis geçişleri serbest bırakmıştı

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, 21.00 sıralarında yaptığı halka seslenişinde, geçiş noktalarının Kıbrıslıtürkler ve Kıbrıslırumlar için açık kalacağını duyurmuştu.

Anastasiadis açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

Kıbrıslıtürkler ve Kıbrıslırumlar geçiş noktalarından geçiş yapabilecek. Üçüncü dünya ülkeleri adına diplomat olarak görev yapanlar da geçiş yapabilecek. Bir AB vatandaşı, eğer Kıbrıs’ta yaşamıyorsa, bir sonraki karara kadar Kıbrıs’ın kuzeyine geçemeyecek. Tüm vatandaşlardan, zorda kalmadıkları sürece geçiş noktalarından geçiş yapmamalarını rica ederim.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft