AktüelKıbrıs SorunuÖzersay: Denge sağlamasak, çatışma ihtimali yüksekti

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs’ta iki tarafın birbirini tanımıyor olmasının işbirliğine engel olmadığını, geçmişte bunun örneklerinin de bulunduğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 23, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Başbakan Ersin Tatar’ın Ankara’ya gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretine eşlik eden Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Diplomasi Muhabirleri Derneği’nin (DMD) düzenlediği toplantıda aralarında Sputnik’in de yer aldığı gazetecilerle sohbet etti.

Sputnik’ten Yurdagül Şimşek’in haberine göre, Doğu Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendiren Kudret Özersay, ortaya koydukları perspektifin çatışmacı bir perspektif olmadığını, duruşlarının ‘iki tarafın bu konuda işbirliği yapması gerektiği’ şeklinde olduğunu söyledi. Başlangıçta kendilerine ‘biz birbirimizi tanımıyoruz ne işbirliğinden bahsediyorsunuz’ dendiğini kaydeden Özersay, “Oysa biz KKTC ve Kıbrıs Rum Yönetimi enerjiye dair bazı konularda işbirliği yapmıştık. Bunun örneği var” dedi.

Özersay, “Doğu Akdeniz bölgesinde yürütülmekte olan çalışmalar Türkiye ve KKTC tarafından yürütülen çalışmalar tam da uluslararası toplumun sorumluluğu olan şeyi yapmadıkları için bizim yapmaya çalıştığımız bir şeydir” dedi.

Zaman zaman ‘çatışma ihtimali var mı?’ sorusunun gündeme geldiğini belirten Özersay, “Eğer biz bu çalışmaları yapmamış ve bu dengeyi sahada kurmamış olsaydık bugün çatışma ihtimali çok daha yüksek olurdu. Be denge kurulamamış olsaydı çatışma ihtimali yüksek olurdu. Denge kurulduğu oranda çatışma ihtimali azdır” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamını okumak için tıklayın…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft