AktüelMüzakereler“Özeleştiride Bulunduk, Yaratıcı Bir Görüşmeden Sonra Hemen Başlamaya Karar Verdik”

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin doğrudan ve yoğun bir şekilde yeniden başlayacağını ve tüm başlıkların çapraz bir şekilde müzakere edileceğini açıkladı. KHA’nın haberine göre BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından liderler onuruna verilen  yemekten sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayına dönüşünde açıklamalarda bulunan Anastasiadis, 9, 10 ve 11 Ocak’ta Cenevre’de bir görüşme gerçekleştirileceğini, 11 Ocakta toprak üzerine haritalar sunulacağını ve 12 Ocakta garantör güçler ve gerekli ilgili taraflarla  Kıbrıs konusunda bir konferans toplantısının...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 2, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin doğrudan ve yoğun bir şekilde yeniden başlayacağını ve tüm başlıkların çapraz bir şekilde müzakere edileceğini açıkladı.

KHA’nın haberine göre BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından liderler onuruna verilen  yemekten sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayına dönüşünde açıklamalarda bulunan Anastasiadis, 9, 10 ve 11 Ocak’ta Cenevre’de bir görüşme gerçekleştirileceğini, 11 Ocakta toprak üzerine haritalar sunulacağını ve 12 Ocakta garantör güçler ve gerekli ilgili taraflarla  Kıbrıs konusunda bir konferans toplantısının yer alacağını açıkladı.

Nikos Anastasiadis, şimdiden başlayarak 9 ocak tarihine kadar gerek liderlerin gerekse müzakere gruplarının görüşmeye devam edeceklerini söyledi.

Εικόνες από το δείπνο Αναστασιάδη-Ακιντζί-ΟΗΕ

Official Website: http://www.sigmalive.com/ Google+: https://plus.google.com/+sigmalive/videos Facebook: https://www.facebook.com/sigmalivecy Twitter: https://twitter.com/Sigmalivecom Instagram: sigmalivecom

Anastasiadis, bugüne kadar gerçekleştirilen müzakelerde kaydedilen ilerlemeye göz atıldığını ve karşılaştıkları sorunlar için bir özeleştiride bulunduklarını ve yaratıcı bir görüşmeden sonra, müzakerelerin hemen yeniden başlamasına karar verdiklerini kaydetti.

Anastasiadis, ”9 Ocak’ta Cenevre’de bir görüşme gerçekleştirilecek. 9, 10 ve 11 Ocak’ta  arada kapatılmayan neler kaldığına bakacağız ve 11 Ocak’ta toprak üzerine haritalar sunulacak. 12 Ocak’ta ise, garantör güçler ve gerekli ilgili tarafların da katılımıyla bir konferans gerçekleştirilecek” dedi.

Bugünden başlayarak 9 Ocak tarihine kadar neler yapılacağıyla ilgili soruya Anastasiadis, “aradaki boşlukların doldurulması, görüş ayrılıklarının giderilmesi, tüm konuların ve altı başlığın çapraz bir şekilde ele alınması amacıyla müzakere heyetleri ve liderler arasındaki diyalogun yoğunlaştırılacağını” belirtti ve hedefin daha fazla ilerleme kaydedilmesi ve ya başarılı bir sonuca varılması ya da buna olanak yoksa herkesin kendi yoluna nasıl devam edeceğini bilmesi olduğu cevabını verdi.

Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının kararlılığını yineleyerek diğer tarafın da aynı tutumu sergilediğini söyledi ve en sonunda başarılı bir sonuca ulaşmak için üretici bir zeminin oluşturulması dileğinde bulundu.

Çok taraflı konferansa kimlerin katılacağı ve buna Cenevre’de mi karar verileceği sorusuna, Anastasiadis, BM tarafından yapılan açıklamayı hatırlattı ve hem bu açıklamada hem de kendisi tarafından yapılan açıklamalarda “bunun çok taraflı bir konferans” olacağını söylediğini hatırlattı.

12 Ocak`ta açık başlıkların kapatılmaması durumunda ne olacağıyla ilgili bir diğer soruya ise Anastasiadis, “Anlayacağınız gibi beklenen sonuca ulaşılmayacak…Şimdiye kadar kaydedilenlerden anladığım kadarıyla, konuların çoğunluğunda uzlaşıya ulaşmak için olanak var ve üç günlük Cenevre görüşmelerinde bunları her iki toplumun yararı için tamamlamaya çalışacağız” yanıtını verdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık