AktüelEkonomi Politik“Özel sektör için gücümüzü birleştirelim”

HAKSEN, sendikalara, özel sektör emekçilerinin hakları ile ilgili ortak bir çalışma yapmak üzere bir araya gelme çağrısı yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 30, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

HAKSEN, sendikalara, özel sektör emekçilerinin hakları ile ilgili ortak bir çalışma yapmak üzere bir araya gelme çağrısı yaptı.

HAKSEN, tüm detayları birlikte şekilledirilecek bir çalışmaya katkı koymak isteyen tüm sendikaları, yarın saat 14.00’te HAKSEN binasında yapılacak toplantıya katılmaya davet etti.

HAKSEN Genel Başkanı Eren Büyükoğlu, yazılı açıklamasında, pandemi süreci ile birlikte ülkede yaşanan ekonomik krizin en fazla özel sektörde sendikasız çalışan emekçileri ve küçük esnafı etkilediğine işaret etti.

Büyükoğlu, yasaların işyerlerinde tamamen unutulduğunu ve özel sektör emekçilerinin haklarının fiilen geriye götürüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

“Birçok işyerinde asgari ücret dahi uygulanmamakta, ücretsiz ek mesai dayatılmakta, sigorta yatırımları yapılmamakta, yıllık ücretli izin hakkı devre dışı bırakılmakta ve ihbarsız işten durdurmalar yaygınlaşmaktadır. Bu koşullar altında örgütsüz, sendikasız, yasal haklarının bilincinde olmayan, bilincinde olsa da haklarını talep edecek iş güvencesinden yoksun durumdaki özel sektör emekçilerinin yaşamı giderek kötüleşmektedir.

Ne yazık ki gelmiş geçmiş hükümetler, çalışma yaşamına hep işverenlerin penceresinden bakmış, özel sektör emekçilerinin yasal haklarının dahi uygulanması için ısrarcı olmamış, özel sektör emekçilerini hakları konusunda bilgilendirecek girişimlerde bulunmamış ve mevcut durumda sosyal devletin gereği olan tarafsız ara bulucu rolünü yerine getirememiştir.

Özel sektörde sendikalaşma ve bu sektördeki emekçilerin haklarını elde etmesi ile ilgili bir süreden beridir yürütülen çabaların henüz bir sonuç vermediği koşullarda; örgütlü kesimlerin örgütsüz kesimler için güçlerini birleştirmesi, mevcut olumsuz durumun dengelenmesi için şarttır.

Bu düşünceler ışığında sendikamız HAKSEN, tüm sendikalara özel sektör emekçilerinin hakları ile ilgili ortak bir çalışma yapmak üzere bir araya gelme çağrısı yapar. Yapılacak olan çalışmayı birlikte şekillendirmeyi, sendikalarımızın ortak alacağı kararlar çerçevesinde özel sektör emekçilerinin yanında güç birliği oluşturmayı öneririz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık