AktüelDünya‘ÖSO, Libya’da Hafter’e karşı savaşıyor

Türkiye'nin Libya'da Halife Hafter güçlerine karşı savaşmaları için asker göndermek için harekete geçtiği bir ortamda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarının, Libya'da Hafter karşıtı cephede savaşmaya çoktan başladıkları iddia edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 29, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Türkiye’nin Libya’da Halife Hafter güçlerine karşı savaşmaları için asker göndermek için harekete geçtiği bir ortamda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarının, Libya’da Hafter karşıtı cephede savaşmaya çoktan başladıkları iddia edildi.

Ahval News’ün haberine göre, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de YPG’ye karşı kullandığı İslamcı ÖSO militanlarının, Libya’da Hafter’e karşı savaşmak üzere konuşlandığı haberleri medyaya yansısa da, bu konuda somut bir delil henüz bulunmuyordu.

Ancak sosyal medyada dolaşan görüntülerde, ÖSO militanlarının Libya’da savaştıkları görülüyor.

Abdurrahman on Twitter

Video of SNA fighters from Mutasem group claiming they have captured a camp from Haftar forces in Libya https://t.co/vSILv1x8mL

Libya’nın doğusundaki Tobruk merkezli hükümetin Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih İsa, Güney Kıbrıs’a yaptığı ziyaret sırasında Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesi adımının ‘kabul edilemez’ olduğunu belirtmişti.

Erdoğan ise, “Libya’da ülkemizle yakın bağları olan milyonlarca insan var. Darbeci General tarafından başlatılan saldırılara karşıyız. (Libya’ya asker gönderilmesi) Biz davet edildiğimiz yere gideriz, davet edilmediğimiz yere gitmeyiz. Şu anda bir davet olduğuna göre buna icabet ederiz. Meclis açılır açılmaz ilk iş Libya’ya asker gönderme tezkeresini gündeme getireceğiz, bütün görüşmeler bunun için yapılıyor. İnşallah ocak ayının 8’inde, 9’unda Meclisimizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz” demişti.

Libyalı bir yetkili ise, Türkiye’den resmi olarak askeri destek talebinde bulunduklarını açıklamıştı.

BBC’nin haberine göre, Reuters’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa’nın “başkent Trablus’ta çatışmaların yoğunlaşması halinde Türkiye’den askeri destek isteyecekleri” yönündeki açıklamasının ardından, Türkiye’den resmen hava, kara ve deniz desteği istendiğini kaydetmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık