AktüelDünyaOsman Kavala: Yeni iddianame yasa dışı

Üç kez ağırlaştırılmış müebbet ile 20 yıl hapis cezası istemiyle hakkında yeni iddianame hazırlanan Osman Kavala, Silivri Cezaevi'nden yaptığı açıklamada, 'Bu iddianame keyfi ve yasa dışıdır' dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Hakkında ‘casusluk’ ve ‘Anayasal düzeni zorla değiştirme’ suçlamalarıyla yeni iddianame hazırlanan ve üç kez ağırlaştırılmış müebbet ile 20 yıl hapis cezası istenen hak savunucusu ve iş insanı Osman Kavala, kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili açıklama yaptı. 

Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Osman Kavala’nın avukatları Deniz Güneş ve Tolga Aytöre aracılığıyla kendisine gelen açıklamayı TV 100’de Ahu Özyurt‘un sunduğu programda paylaştı.

Kavala’nın kendisine yönelik suçlamalara ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“İddianame yeni bir somut delil içermeden, beraat kararı verilen Gezi dosyasına dayandırılıyor. Baz istasyonlarının delil vasfında olmadığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararında da belirtildi. Yine iddianamede yer alan casusluk suçlaması, yasada yer alan hukuki tip ve tanıma uygun değil. Bu iddianame keyfi ve yasa dışıdır.”

Ne olmuştu?

Osman Kavala ile Lehigh Üniversitesi uluslararası ilişkiler uzmanı Profesör Henri Barkey hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame İstanbul 36’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün kabul edilmişti. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz’ın hazırlanan ve İstanbul 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 64 sayfalık iddianamede, “Kavala’nın Barkey’in Türkiye’deki casusluk eylemlerine yardım ettiği ve birlikte faaliyet yürüttükleri” ileri sürüldü.

İki ismin de TCK 309. maddesi kapsamındaki “cebir, şiddet kullanarak anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” ve TCK 328. maddesindeki “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme suçları”ndan cezalandırılması istendi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık