AktüelGazedda'nın Gündemi“Os Dame” organizatörleri GazeddaKıbrıs’ta

GazeddaKıbrıs Web TV ekranlarında tarihi bir gece yaşandı. Geçtiğimiz hafta Kıbrıs’ın güneyinde “Os Dame-Buraya Kadar” sloganıyla düzenlenen eylemlerin konuştuğu program iki dilli olarak sürdürüldü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

GazeddaKıbrıs Web TV ekranlarında tarihi bir gece yaşandı. Geçtiğimiz hafta Kıbrıs’ın güneyinde “Os Dame-Buraya Kadar” sloganıyla düzenlenen eylemlerin konuştuğu program iki dilli olarak sürdürüldü.

Nuri Sılay’ın sunduğu “Sınırsız” programının dün akşamki konukları Os Dame-Buraya Kadar eyleminin organizatörlerinden Maria Hacimihail ve Panayiotis (Panix) Ahniotis oldu. Ardıl çeviri yöntemiyle gerçekleşen programda, Maria Siakalli ise canlı yayında Yunanca-Türkçe çeviri yaptı.

Maria Hacimihail: Pandemi, savunmasız grupları daha da çaresiz bıraktı

Eylemle ilgili açıklamalarda bulunan Maria Hacimihail açıklamasında şunları kaydetti:

Birinci eyleme bakıldığı zaman, katılan insanların sokaklara çıkmasının iki nedeni vardı. Biri devlet mekanizmasının otoriterliği, diğeri de pandemi için alınan önlemlerin yetersiz olmasıydı. Öyle önlemler alındı ki, insanlara “buraya kadar” dedirtti. Pandemiden dolayı eylem yapma iznimiz yok ama insanlar alışveriş yapabilmek için başka yerlere gidebiliyordu.

Devletin pandemiyi kullanarak uyguladığı önlemler, savunmasız grupları daha da çaresiz bıraktı. Birçok yoldaşımız işsiz kaldı, gerçekten çok zor durumda kaldık. Bununla birlikte, Anastasiadis hükümeti, pandemiyi bahane göstererek, çok otoriter bir şekilde Kıbrıs sorununu da etkilemeye çalıştı. Barikatları kapattı. Kimse geçiş yapamadı. Bu Kıbrıs sorununu olumsuz olarak etkiliyor.

Panayiotis Ahniotis: Hükümet silahlanmaya büyük bir bütçe ayırıyor

Son yıllarda, hükümet hem polisi hem de askeri güçlendirmek daha da çok silahlandırmak için çok para harcıyor. Bütçenin büyük bir kısmı silahlanmaya gidiyor. Aynı zamanda Kıbrıs sorununda da olumsuz bir yolu takip etmeyi seçti. Birinci eylemi gerçekleştirmeden önce, biz tüm bunları hesaplamıştık. Meşruiyetini kaybettiği için hükümet, muhtemelen şiddete başvuracaktı. Bunu biliyorduk. Ama yine de, bu kadar şiddetli bir baskıyı ve benzeri görülmemiş şiddeti uygulayacağını hiç tahmin etmedik. Sadece biz değil, olayları seyreden herkes şaşırdı ve şok oldu. Çok olumsuz bir şekilde bizleri etkiledi.

Birinci eylemin gerçekleştiği gün, akşam eylemi bir ya da iki televizyon kanalı göstermişti. Ancak bu görüntüler de hükümetin istediği doğrultuda gösterildi. Eylem olumsuz bir olgu olarak gösterildi. Olayın böylesine büyümesinin nedeni de sosyal medya kullanımı oldu. Olaylar paylaşıldı ve toplum gerçekten neler olduğunu görebildi. Televizyon kanalları bambaşka şeyler göstermişti.

Programın tamamını izlemek için:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık