AktüelDünyaOrtadoğu’da adım adım savaşa

Erdoğan’ın operasyon sinyali sonrası İdlip’te TSK ve beraberindeki cihatçı grupların Halep, Lazkiye ve İdlip kırsallarında Suriye ordusu kontrolündeki bölgeleri roket ve top atışlarıyla hedef almaya başladığı bildirildi. Öte yandan eşzamanlı olarak Rus hava üssü Hmeymim’e yönelik insansız hava araçlarıyla saldırı girişiminde bulunuldu
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 20, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Tayyip Erdoğan’ın dünkü “İdlip harekâtı bir an meselesidir” çıkışı sonrası TSK ve beraberindeki cihatçı grupların, Suriye ordusuna yönelik birçok noktadan roket ve top atışlarına başladığı bildirildi.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, TSK’nin İdlip kırsalındaki Serakib ve Halep kırsalındaki Neyrab’da bulunan Suriye ordusu mevzilerine roket atışları gerçekleştirdiğini bildirdi.

Gözlemevi ayrıca, TSK’yle eşzamanlı olarak cihatçı grupların da Lazkiye kırsalını vurmaya başladığını ve Rus hava üssü Hmeymim’in insansız hava uçakları (İHA) ile hedef alındığını kaydetti.

Suriye devlet televizyonu El-İhbariye de bu saldırı girişimini doğrulayarak “Suriye hava savunması, Ceble kenti yakınlarındaki hedeflere yönelik düşman saldırısını püskürtüyor” bilgisini geçti.

Rojava’dan yayın yapan Kuzey Haber Ajansı (NPA) ise TSK ve beraberindeki grupların, Suriye ordusu kontrolünde bulunan Halep’in kuzey kırsalındaki Nubbul ve Zehra kasabalarına top atışları gerçekleştirdiğini bildirdi.

Cihatçılara yakın hesaplar, TSK’nin Suriye ordusu kontrolündeki bölgelere yönelik roket atışlarına ilişkin olduğu öne sürülen görüntüler paylaştı.

Rusya ve Suriye ordusu kara-hava bombardımanı başlattı

Suriye hükümetine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar, Rus savaş uçaklarının, Türkiye sınırı yakınındaki Cisr eş-Şuğur’a hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Bölge, Çin-Uygur kökenli cihatçıların kurduğu Türkistan İslam Partisi kontrolünde bulunuyor.

Rus jetlerinin, Halep’in kuzeybatı kırsalında Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) kontrolündeki Daret el-İzze yakınlarını da hedef aldığını kaydedildi.

Öte yandan Suriye ordusunun, Cisr eş-Şuğur’a bağlı İştebrak Köyü’ndeki TSK gözlem noktası yakınlarına top atışları gerçekleştirdiği bildirildi.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen haber ağı “Nida Suriye” de İdlip’in kuzey kırsalındaki Ed-Dena kasabasının topçu ateşiyle hedef alındığını duyurdu. Ed-Dana, HTŞ kontrolünde bulunuyor. Step Haber Ajansı da Suriye ordusunun İdlip’in kuzey kırsalını topçu ateşiyle hedef aldığını bildirdi.

Rus savaş uçaklarının da HTŞ kontrolündeki Ed-Dena kasabasına hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

TSK birliklerinin bulunduğu bölgeye hava saldırıları

Muhaliflere yakın kaynaklar ayrıca, Rus savaş uçaklarının, Halep’in batı kırsalındaki Tevame’de TSK birliklerinin konuşlu olduğu noktanın yakınlarını hedef aldığını bildirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık