PolitikaÖrgütler, Polisin Baskıcı Tutumuna ve Tehditlerine Dikkat Çekti

Örgütler, Türkiye Cumhuriyeti ve bölgede uygulanan politikalara  karşı farklı eylem biçimleriyle mücadeleyi genişleteceğini bildirdi. Kıbrıs’ın kuzeyinde de bunlara yönelik yapılacak protesto eyleminin engellenmeye çalışıldığını vurgulayan örgütler, polis örgütünü eleştirdi ve “TC’de uygulamaya konan faşist uygulamaları protesto edenlere izin yok gerekçesi ile her türlü baskıyı ortaya koymuştur. Güzelyurt ve Mağusa’dan gelen ve protestocuları taşıyan otobüsleri de durdurarak geri çevirmiştir. Bununla da yetinmeyen polis, vatandaş olup olmadığına bakmaksızın ülkücü öğrencilerin toplanıp provokasyon amaçlı eylem yapmalarına göz yummuştur. Eylem yerinde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 10, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Örgütler, Türkiye Cumhuriyeti ve bölgede uygulanan politikalara  karşı farklı eylem biçimleriyle mücadeleyi genişleteceğini bildirdi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde de bunlara yönelik yapılacak protesto eyleminin engellenmeye çalışıldığını vurgulayan örgütler, polis örgütünü eleştirdi ve “TC’de uygulamaya konan faşist uygulamaları protesto edenlere izin yok gerekçesi ile her türlü baskıyı ortaya koymuştur. Güzelyurt ve Mağusa’dan gelen ve protestocuları taşıyan otobüsleri de durdurarak geri çevirmiştir. Bununla da yetinmeyen polis, vatandaş olup olmadığına bakmaksızın ülkücü öğrencilerin toplanıp provokasyon amaçlı eylem yapmalarına göz yummuştur. Eylem yerinde ise polis güvenlik gerekçesi ile eylemci kitleyi baskı altına almak için tutuklama tehditlerinde bulunmuştur” denildi.

Açıklama; YKP, BKP, DKB, KTÖS, Dayanışma, Doğu Güney Doğu Kültür Derneği, FEMA, BARAKA, Bağımsızlık Yolu, BORAN, Pir Sultan Kültür Derneği, KUİR Kıbrıs Derneği, Lefkoşa Emekçi İnisiyatifi, DAÜ Öğrenci Mücadele Dayanışması, YDÜ Dem-Genç imzasıyla yayımlandı.

Örgütler, Türkiye’de siyasiler, aydınlar, gazeteciler, yazarların tutuklanmasını, öğretmen, akademisyenlerin işlerinden açığa alınmasını, son olarak muhalefet partilerine yönelip HDP Başkanı ve milletvekillerini tutuklanmasını ve bunu eleştiren CHP’ye de suç duyurusunda bulunulmasını eleştirdi.

Açıklama şöyle:

Yeni Osmanlıcı AKP hükümeti ve sultanlık rüyası gören TC cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarını koruyabilmek için Türkiye’de yaşanan iç savaşı yoğunlaştıran baskıcı politikalarına ayak uyduran Kıbrıs’ın kuzeyindeki kukla yönetim, aynı baskıları demokrasi, barış ve insan haklarını savunanlara da yöneltmiştir.

Türkiye’nin her yanında özgürlük, barış, insan haklarına saygı için sesini yükselten aydınları, gazetecileri, yazarları; hapse atan, binlerce öğretmeni, akademisyeni işten atıp, açığa alan, son olarak da muhalefet partilerine yönelip HDP Başkanı ve milletvekillerini tutuklattıran, bu da yetmezmiş gibi bunu eleştiren CHP’ye bile suç duyurusunda bulunan bir faşist yönetimin protesto edilmesini, adamızın kuzeyindeki makamlar baskıyla susturmaya çalışmaktadırlar.

8 Kasım akşamı yapılan protesto eylemini engellemek için kukla rejim, KKTC vatandaşları dışındakilerin eyleme katılmasını engellemeye çalışmıştır.

15 Temmuz darbe girişimini protesto etmek için Türkiye Elçiliği’nden talimatla toplananlara ses çıkarmayan polis teşkilatı, sıra TC’de uygulamaya konan faşist uygulamaları protesto etmeye gelince izin yok gerekçesi ile her türlü baskıyı ortaya koymuştur. Güzelyurt ve Mağusa’dan gelen ve protestocuları taşıyan otobüsleri de durdurarak geri çevirmiştir. Bununla da yetinmeyen polis, vatandaş olup olmadığına bakmaksızın ülkücü öğrencilerin toplanıp provokasyon amaçlı eylem yapmalarına göz yummuştur. Eylem yerinde ise polis güvenlik gerekçesi ile eylemci kitleyi baskı altına almak için tutuklama tehditlerinde bulunmuştur.

Yapılan tüm baskılara ve engellemelere rağmen Türkiye’deki faşist AKP-Erdoğan diktasını protesto eylemi başarı ile gerçekleşmiştir. Bilinmelidir ki, demokrasiyi insan haklarına saygıyı, özgürlüğü ve barışı savunmak insan olmanın gereğidir. Baskılar bizi yıldıramaz, faşizm bir insanlık suçudur ve suça asla ortak olmayacağız. Halkların kardeşliğine inanan bizlerin kitlesel mücadelesi yükselerek sürecektir. Bu çerçevede önümüzdeki günlerde daha da geniş bir katılımla bir araya gelip, TC’de ve bölgemizde uygulanan faşist, gerici politikalara karşı farklı eylem biçimlerini ele alarak mücadeleyi genişleteceğiz.

Mutlaka kazanacağız.

İmza koyan örgütler: YKP, BKP, DKB, KTÖS, DAYANIŞMA, DOĞU GÜNEY DOĞU KÜLTÜR DERNEĞİ, FEMA, BARAKA, BAĞIMSIZLIK YOLU, BORAN, PİR SULTAN KÜLTÜR DERNEĞİ, KUİR KIBRIS DERNEĞİ, LEFKOŞA EMEKÇİ İNİSİYATİFİ, DAÜ ÖĞRENCİ MÜCADELE DAYANIŞMASI, YDÜ DEM-GENÇ.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık