AktüelPolitikaOrantısız gelişim: Sosyal yardımlar azalıyor kamu maaşları artıyor

Twitter sosyal paylaşım ağında Finance Cyprus isimli profilin paylaştığı grafik son yıllarda artan gelir eşitsizliğini gözler önüne sermekte.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 21, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Twitter sosyal paylaşım ağında Finance Cyprus isimli profilin paylaştığı grafik son yıllarda artan gelir eşitsizliğini gözler önüne sermekte.

Grafikte Haziran 2014 ile Ağustos 2019 yılları arasındaki kamu maaşlarının ortalaması işlenmekte.

Grafikte en dikkat çekici ve çarpıcı nokta 2018’den itibaren yardıma muhtaç yoksullara ayrılan pay ile kamu personelleri arasındaki açının hızlı bir şekilde açılması.

Kamu maaşları ortamasında ise, dış temsilciliklere ayrılan pay oranı ile memur ve siyasilerin oranı arasındaki açı dikkat çekmete.

Buna göre Ağustos 2019 itibariyle muhtaç yoksullara ayrılan sosyal yardım %88.7 oranında artarken, memurların payı %109.12, siyasilerin %109.52 arttı.

Bu da ortalama olarak yoksulların memurlara oranla %20 daha fazla yoksullaştığını göstermekte.

Öte yandan dış temsilciliklerin oranı ise %208.82 olarak kayıtlara geçti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık