AktüelPolitikaOnur Yürüyüşü’nün ardından sokakta şiddet

17 Mayıs Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı gününde, yürüyüşün ardından Lefkoşa Sulariçinde eğlenen Kuir Kıbrıs aktivistlerine sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. Kuir Kıbrıs’tan yapılan açıklamada, “nefret karşıtlığı olarak kutlanan bu özel günde Kuir Kıbrıs Derneği’nden aktivistlerimiz, Lefkoşa Suriçi’nde cinsiyet kimlikleri, cinsel yönelimleri ve cinsiyet ifadelerinden dolayı, yolda yürürken, sözel ve fiziksel saldırıya uğradı. Bu en temel insan haklarından olan yaşam ve vücut bütünlüğü hakkı ve ayrımcılık yasağına karşı yapılmış bir saldırıdır” ifadeleri kullanıldı. İşte açıklamanın...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 20, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

17 Mayıs Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı gününde, yürüyüşün ardından Lefkoşa Sulariçinde eğlenen Kuir Kıbrıs aktivistlerine sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı.

Kuir Kıbrıs’tan yapılan açıklamada, “nefret karşıtlığı olarak kutlanan bu özel günde Kuir Kıbrıs Derneği’nden aktivistlerimiz, Lefkoşa Suriçi’nde cinsiyet kimlikleri, cinsel yönelimleri ve cinsiyet ifadelerinden dolayı, yolda yürürken, sözel ve fiziksel saldırıya uğradı. Bu en temel insan haklarından olan yaşam ve vücut bütünlüğü hakkı ve ayrımcılık yasağına karşı yapılmış bir saldırıdır” ifadeleri kullanıldı.

İşte açıklamanın tam metni:

17 Mayıs Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı gününde Sokak’ta Şiddet.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından eşcinselliğin akıl hastalıkları listesinden çıkarılışının yıl dönümü olan 17 Mayıs, 1990’dan itibaren her yıl Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gün olarak kutlanıyor. Ülkemizde de 2014 yılı itibari ile yapılan Ceza Yasası değişikliği kapsamında eşcinsel, biseksüel ve translara yönelik fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddetin hiçbir şekilde kabul edilmeyeceği açıkça belirtilmesine rağmen, nefret karşıtlığı olarak kutlanan bu özel günde Kuir Kıbrıs Derneği’nden aktivistlerimiz, Lefkoşa Suriçi’nde cinsiyet kimlikleri, cinsel yönelimleri ve cinsiyet ifadelerinden dolayı, yolda yürürken, sözel ve fiziksel saldırıya uğradı. Bu en temel insan haklarından olan yaşam ve vücut bütünlüğü hakkı ve ayrımcılık yasağına karşı yapılmış bir saldırıdır.

Çeşitliliklerimizle toplumsal barış içerisinde yaşayabileceğimiz bir geleceğin yaratılmasına karşı okulda, evde, sokakta ve işte uğradığımız fiziksel ve psikolojik şiddeti kınıyoruz. Erkeklik iktidarı ve nefret ile beslenen, homofobi, bifobi ve transfobi kaynaklı bütün tutumları, davranışları ve bu şiddeti gerçekleştiren şahısları, bunu haklı kılan kurumları kınadığımızı ve gerekli her türlü hukuki yola başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık