AktüelEkonomi Politik“Online eğitim” karmaşası

Kıbrıs’ın kuzeyinde ilk ve orta eğitim veren birçok özel okulda bu hafta itibariyle çevrimiçi eğitim süreci başlarken, bazı okulların eğitim vermesinin yasaklandığı, diğerlerinin ise eğitime devam ettiği öğrenildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 20, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs’ın kuzeyinde ilk ve orta eğitim veren birçok özel okulda bu hafta itibariyle çevrimiçi eğitim süreci başlarken, bazı okulların eğitim vermesinin yasaklandığı, diğerlerinin ise eğitime devam ettiği öğrenildi. Öte yandan eğitim vermesi geçtiğimiz gün yasaklanan TED Koleji’nin yasağının yapılan şikayetlerin ardından bugün itibariyle kaldırıldığı ve öğrencilerin çevrimiçi eğitime bugün de devam ettiği belirlendi.

 Kıbrıs’ın kuzeyindeki fırsat eşitsizliği her alanda kendini göstermeye devam ediyor. Özel eğitim veren birçok okul, bu hafta itibariyle çevrimiçi eğitime başladı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Necat British, English School of Kyrenia gibi okulların eğitim vermesini yasaklarken, Lefkoşa’da hizmet veren Yakın Doğu Koleji ve Levent Koleji’nde ise eğitimin devam ettiği öğrenildi.

Öte yandan, hafta başında eğitime başlayan TED Koleji’nde ise geçtiğimiz gün çevrimiçi eğitimin yasaklandığı öğrenilirken, bazı veli ve okul yöneticilerinin Eğitim Bakanlığı’na şikayet gerçekleştirmesinin ardından eğitimin bugün devam ettiği de belirlendi.

Sosyal medyada dolaşan bazı fotoğraflara göre, ESK’da eğitimin Milli Eğitim Bakanlığı’nın “ricasıyla” iki gün süreyle durdurulduğu da gözlemleniyor.

Bir özel okul idaresi öğrenci velilerine gönderdiği mesajlarda online eğitime ara verdiklerini bildirirken şu ifadeleri kullandı:

“Üzülerek belirtmek isteriz ki Milli Eğitim Bakanlığı, KKTC’deki tüm özel okullardan online eğitimlerini iki gün süreyle durdurmalarını rica etmiştir.

Öğretmenlerimiz, bu iki gün için öğrencilere, Dojo ve Moodle vasıtasıyla ek ödevler göndereceklerdir. 25 Ocak günü itibarıyla tekrar tam zamanlı eğitime devam edilecektir.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık