Gazeddablogİsmini vermek istemeyen izleyicikoronavirusOnlar kalmaz evde onların dilinde uyarı yapılmadıkça – İsmini vermek istemeyen izleyici

Şimdi sevgili keyifçi çelınççı atarlı giderli kitaplı gaveli entel evde galanlar size çıkın gezin demeyeceğim.
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Evde galan tuzu kurular ve  #evde  galma şekilleri. 

#Evde gal  (video: akustik şarkı denemeleri)

#Evde gal be hollo (foto:  mangal)

#Evde gal be manyak (foto: 100 yaşındaki neneyle yanak yanağa mutlu aile tablosu)

#Evde #gal be eşşek ( foto: rakı balık)

#Evde gal be vordoo ( foto: evin en lüks köşesinde çekilmiş gaveli aşıklar)

#Evde gal be anlaman ama! (foto: mutfak bangosunda duran 10 aya yetecek gıda fotoğrafları)

#Evde gal gamaşa ( video: kötü bir anlatımla çekilmiş çocuğuna masal dinletisi)

#Evde gal evdeeeüüğğ (video: ebeveynlerin çocukları ile yapacağı 10 eğitici ektivite)

#Evde gal beeeeuuuğğğ (foto: kişisel gelişim kitabı)

#Evde gal evde anlaman ama evdeeee (foto: netfilx)

#Evde gal be tahta kafalı senin yüzünden hepimizin yaşlıları tehlikede (foto: bira cips)

#Evde gal sevdiklerin için (onedio.comdan evde sevgili ile vait geçirirken yapılacak 10 romantik şey)

#Evde gal evde galasıca ( video: tuvalet kağıdı ile top sektirmece)

#Evde gal ailenle gal ( foto: çelınç çocukluk)

Sokakta olan hollo, vordo, eşşek, gamaşa, manyak tahta kafalılar ve #neden sokakta oldukları.

Fırıncılar 

Bankacılar

Kasiyerler

toptancılar

Belediye çalışanları

Elektrik kurumu çalışanları

Sağlıkçılar

Durumdan bihaber olanlar

Evsizler

Durumun ciddiyetini kavrayamayan okur yazarı olmayanlar

Bir evde 10 kişi yaşayanlar

Aile içi şiddete maruz kalanlar

evde huzuru olmayanlar

Tatil yüzü görmeyen özel sektör çalışanları.  (çoğu ay sonu ödeyeceği kirasını düşünen ve işten atılır mıyım korkusu ile ufak tefek ek iş peşinde koşanlar)

Her gün yalnız yaşayan yaşlı anne babasına bakmak için moral vermek için ordaan oraya koşanlar.

Gizli gizli çalıştırılan memleketteki yârine çoluğuna çocuğuna para göndermek zorunda olan inşaatçılar.

Yapılan uyarıları görmeyen görse de okuyamayan ucuz işçiler.

Kimi zaman (ki bu kimi zaman çoğu zamandır) günde 14 saat çalıştığı için her işi yarım kalan özel sektör çalışanları (gazetelerin TATİL TATİL başlıklarından tatillerini piknikte ya da yarım kalan işleri tamamlamak ile geçirenler)

***

Tabii ki “evde kal Kıbrıs”  evde kalalım!

Ama güzel arkadaşım senin sıcak yuvan 10 aylık alışveriş yapacak paran ayağında sektirecek tuvalet kağıdın dünya gündemini takip edecek internetin var. Sen uysal vatandaşsın. Bilinçlisin.  Sen evde kalırsın. Oh miss. Kal evde ne güzel. Bi şikayetim yok.

Sokakta gezenler var ya corona gelmeden de ölümle burun burunaydı.

Bulaşıcı bir hastalık kapacak risk grubundaydı.

Araştırın ben üşengeç bir yazarım yılda kaç tane işçi iş kazası ile ölüyor siz bakın.

Mesleki kalıtsal rahatsızlıklarından ötürü kaç işçi sakat kalıyor ya da çocukları sakat doğuyor.

Bu evde galmayanların ülkeleri neresi. Açlık sınırları ne siz bakın.

Çalışmak zorunda olanların dışındakiler de senin #evde gel be gamaşa demenle evde kalmaz. O seni yazını görmüyor ki. O normal zamanda da ülkede neler olduğunu görmüyor. Onlar kalmaz evde onların dilinde uyarı yapılmadıkça. Onlar güvence altına alınmadıkça kalmaz. Kalamaz. Kalacak yeri yok çünkü.  Çoğu başkasının evinde bir odayı sadece gece uyumak için kullanan insanlar. Onun yakacak mangalı yok. Yanağını yanağına dayayıp fotoğraf çekeceği anasını nenesini çalışmaktan unutalı yıllar oldu. Onun gave içecek köşesi yok bir evde 3 aile kalıyorlar. Kalmaz o evde kalamaz. Ev onun değil. Sokağa çıkar hava bedava toprak bedava kaldırım bedava. Oh bir de aha gazeteler de yazıyor TATİL diye.  Evde niye kalsın. Evde kalsa rutubetten hasta olacak.  Evde ne yapılır bilmiyor ki. Duvarlar üstüne üstüne gelir. Evde kalsa bile vakit geçirirken okuyacağı kitabı belki çelınç yapacağı fotoğrafı bile yok hadi fotoğrafı buldu diyelim interneti yok.  İşten sonra mahllenin internet cafesini kullanırdı kapandı. İki sokak ötede garson arkadaşından wifi şifresini öğrendiği restoran da kapandı. Hadi çalacak internet buldu diyelim komşunun şifresini kırdı.  O fotoğrafı çelinç yapıp evde gal be gamaşa diye yazmayı akıl etmez ki. Hadi burdan bir de onlara bakalım.

Evde galan kuruyacak tuzu bile olmayanlar  ve #evde galma şekilleri:

Bi kere o “ # ”  de bilmez dümdüz yazar.

Evde gal  gardaş ; Bizim kiralar nolacak başkan (foto: elinde çay sırtında atlet)

Evde gal yeğenim de çalışmak da bi başka ha!   (foto: patronla çekilmiş fıyakalı poz)

Evde gal, evde gal ki erken kurtulalım (foto bir odada 80 kişi)

Evde galdık evde galdık da evimiz huzur evi gibi aşırı risk taşıyorum markette kasiyerim bugün 5 müşteri  yüzüme hapşırdı  23456677 tanesinin nefesi ciğerime işledi beni de karantina için  malpasa götürün hahahahahah  (foto geniş açı selfi : arkada 2 nene 2 dede anne baba yatalak hala önce genç kız)

Evde galdık torağım belki bir aya memlekete dönerim (foto: yüzünden çok rutubetli tavanın  göründüğü acemice aşağıdan  çekilmiş selfi)

Evde galdık galmasına da bunlar nolacak (foto: elektrik su faturası)

Evde galdık  her şey güzel de çocuklar harbiden yorganları yedi  geçen ayki maaşlar yarım ödendiydi (foto: boş buzdolabı)

Ben evde galıyom valla kiracıysan sen de evde gal kirayı ödeme evden de çıkma!  biri ev sahibine söylesin tapuyu benim üstüme yapsın korona değil de bu kokona canımı alır vallaha. (foto: ev sahibinin gizli çekilmiş fotosu ya da temsili tük filmi kötü karakterlerinden biri)

Evde gal ki okullar erken açılsın çocuğumu bırakacak yerim yok ben de çalışmak zorundayım (foto: evde tehlike arz eden eşyaların bir çantada toplanmış hali ve evde tek başına çocuk)

Şimdi sevgili keyifçi çelınççı atarlı giderli kitaplı gaveli entel evde galanlar size çıkın gezin demeyeceğim.  Döşünüzü kitabınızı tuvalet kağıdınızı paylaşın da demeyeceğim.  Evde kal uyarısı yapmayın da demeyeceğim. Size ; on bin TL’lik telefonunuzla “evde gal be vordo”   vb. aşağılayıcı cümlelerle yanlış adrese bağıracağınıza doğru yerlere seslenip ikinci evde galcıların (kuruyacak tuzu dahi olmayanlar)  sesini duyurun diyeceğim. Hükumete seslenin. 

Evde galanlar galmayanları aşağılayarak uyarmak yerine hükumete çağrı yapsın hükumetin kolluk görevlileri sosyal ve ekonomik anlamda kalıcı öneriler sunarak onları gelecek kaygısız, sağlıklı ve huzurlu bir şeklide evde tutsun.  Bu arada önerimi yapmak zorunda değilsiniz ha.  Bir başkasını düşünmek zorunda da değilsiniz. Evinizde dilediğiniz gibi davranıp paylaşım yamakta özgürsünüz de haklarınız siz benden daha iyi bilirsiniz. Yine de bi düşünün derim o garibanları. Onlar şimdi değil hep sokaktaydı. Hep beraber sokağa atıklarımızdır onlar.  Lütfen. Ama lütfen doğru adreslere çevirelim ağzımızı.

Başkaları için ricamın yanında bir de kendiniz için bir şey yapmanızı isteyeceğim. 

Sadece şu zorlu günler için değil her zaman için;  acaba gerçekten evinizde misiniz?  Tam anlamıyla ailenizle sevdiklerinizle misiniz? bunu düşünün.

İsmini vermek istemeyen izleyici

İsmini vermek istemeyen izleyici

İsmini vermek istemeyen izleyicimiz S.P, 1988'de Lefkoşa, Ortaköy Dr. Burhan Nalbantaoğlu Devlet Hastanesi'nde dünyaya geldi. 5 çocuklu bir ailenin orta parmağıdır. İlkokulu Atatürk İlkokulu, ortaokulu Demokrasi Ortaokulu, Liseyi Lefkoşa Türk Lisesi, üniversiteyi Yakın Doğu Üniversitesi'nde (lisans ve yüksek lisans, dikkatinizi çekerim) okudu. Kendisi her Kıbrıs Türk vatandaşı gibi, birçok sıfata sahip olup hangisini kullanacağını bilmemekte... Oyuncu, profesyonel dramatik yazar, amatör edebi yazar, dramaturg, yönetmen, öğretmen, akademisyen, masalcı, şair, dernek yöneticisi. Ve tüm bunlara rağmen dünya onun etrafında dönememekte...

LGBT kitapcık