AktüelEkolojiGazeddapodÖnder Algedik: “Taş ocaklarıyla Kıbrıs intihar ediyor”

Türkiye’de iklim ve enerji üzerine birçok makale ve araştırma yapmış, aktivist ve ekolojist Önder Algedik ile Kıbrıs’ı ve iklimi konuştuk. Taş ocaklarıyla Kıbrıs intihar ediyor – Hiçbir yerden haberler Türkiye’de iklim ve enerji üzerine birçok makale ve araştırma yapmış, aktivist ve ekolojist Önder Algedik ile Kıbrıs’ı ve iklimi konuştuk.     İklim değişikliği, Kıbrıs ve İklim değişikliği politikası Narenciye ihraç edip çimento ithal ediliyor Bütün dünya Kıbrıslılar gibi yaşarsa dünya bunu kaldıramaz. Kıbrıslılar dünyadan daha...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 6, 2019
Djumba Hotel & Cafe
Türkiye’de iklim ve enerji üzerine birçok makale ve araştırma yapmış, aktivist ve ekolojist Önder Algedik ile Kıbrıs’ı ve iklimi konuştuk.

Taş ocaklarıyla Kıbrıs intihar ediyor – Hiçbir yerden haberler

Türkiye’de iklim ve enerji üzerine birçok makale ve araştırma yapmış, aktivist ve ekolojist Önder Algedik ile Kıbrıs’ı ve iklimi konuştuk.

 

 

 • İklim değişikliği, Kıbrıs ve İklim değişikliği politikası
 • Narenciye ihraç edip çimento ithal ediliyor
 • Bütün dünya Kıbrıslılar gibi yaşarsa dünya bunu kaldıramaz. Kıbrıslılar dünyadan daha kötü.
 • Taş ocakları, Kıbrıs intihar ediyor.
 • İklim politikası nasıl olmalı?
 • Kıbrısta araçları arka arka arkaya dizdiğiniz zaman Lefkoşa’da Kars’a kadar uzatabiliyorsunuz.
 • İklim için bilim ne diyor?
 • Kıbrısta en büyük sorun verimsizlik
 • İlk önce enerji verimlilği ardından güneş enerjisi
 • Enerji verimliliği için toplu taşıma, bisiklet ve yaya ulaşımı şart
 • İklim krizi aynı zamanda bir demokrasi krizi midir?
 • İklim mücadelesi sürekli devrim gerektirir.
 • Dünya’daki iklim hareketleri
 • Artık bir gelecek yok, bilim bunu söylüyor.
 • Amman planı, zivania ve bizim enerjimiz bize yeter

Önder Algedik kimdir?

Uzun yılar savunma sanayinde iş geliştirme, komünikasyon ve enerji sektöründe proje yöneticiliği yaptı. Dha sonra HS Enerji’nin başına geçen Algedik 4 .000 MW’a yakın rüzgar projesi için rüzgar modellemesi ve ön-fizibilite çalışması yaptı. 2009 yılından bu yana iklim değişikliği ve enerji alanda çalışmaktadır. Bu alanda Bölgesel Çevre Merkezi- REC Türkiye gibi uluslararası kuruluşların projelerinde danışmanlık, İklim Platformu genel sekreterliği gibi görevlerle başladığı sürece çeşitli kritik projelerde yer alarak sürdürmüştür. Algedik Dünya Bankası’nın enerji verimliliği, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu- GİZ ile yenilenebilir enerji projelerinde uzman olarak yer aldı. Ayrıca AB destekli Regional Environmental Network for Accession projesi kapsamında Human Dynamics & WYG konsorsiyumu için Türkiye’nin seragazı envanteri üstüne çalıştı. GFA-Ankon konsorsiyumunun F-Gaz Türkiye projesinde takım lideri görevini yürüten Algedik ayrıca EBRD’nin bio-enerji projeleri için Cowi-Aqwadem konsorsiyumunda görev almıştır.

Algedik “TBMM’nin İklim Politikalarında Rolü” başlıklı raporu yanında ilgilendiren “Türkiye’nin İklim Politikalarını İzleme Raporu” başlıklı alanın tek çalışmasını da yapmıştır.

ODTÜ Makine Mezunu olan Algedik aynı zamanda yesilekonom.com ve Gazete Duvar’da a yazılar yazmaktadır.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©