AktüelGazedda'nın GündemiOnaylanmamış makamın temsili mi olur?

Toplama hükümet Meclis’te güvenoyunu almadı ama tüm bakanlıklarda devir-teslim törenleri gerçekleştirildi, hükümet çalışmaları başladı. Konunun yasal boyutu ise merak konusu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 14, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Toplama hükümet Meclis’te güvenoyunu almadı ama tüm bakanlıklarda devir-teslim törenleri gerçekleştirildi, hükümet çalışmaları başladı. Konunun yasal boyutu ise merak konusu…

UBP-DP-YDP toplama koalisyon hükümeti çalışmalar yapmaya devam ediyor. Henüz güvenoyu almayan toplama hükümette devir teslim törenleri gerçekleştirildi. İmza yetkisi dahi bulunmayan bakanlar, bakanlıklar adına açıklamalar yaparak, icraatlarda bulunuyor.

Ulusal Birlik Partisi içinde yeni kurulan hükümetten rahatsız bazı kişiler olduğu bilinirken, hükümetin güvenoyu alıp almayacağı konusu ise henüz kesinlik kazanmadı.

“Güvenoyu almayan hükümetin karar alma yetkisi yok”

Kurulacak hükümetin Başbakanı olacak olan Ersan Saner de dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulunduğu sırada, gerçeği itiraf etti.

GKK’da askerlerin izinlerinin kaldırılmasıyla ilgili kararın tamamen kendi bünyesinde alınan bir karar olduğunu ifade eden Saner, henüz güvenoyu almayan hükümetin böyle bir karar üretmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Hükümet programı bugün okunacak

UBP-DP-YDP toplama Koalisyon Hükümeti’nin programının bugün saat 10.00’da Meclis Genel Kurulu toplantısında okunacak. Öte yandan, Kıbrıs Postası’nın haberine göre, üç gün süreyle ev karantinasına giren Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, Meclis Genel Kurul toplantısına katılmayacak olması nedeniyle, oturumun nisaba takılabileceği konuşuluyor.

Bakan Ali Pilli’nin, muhalefete mensup bir Milletvekili’nden, kendisi yerine Genel Kurul’a katılması yönünde ricada bulunacağı ifade ediliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık