AktüelEkoloji“Omicron’un tsunami etkisi oluşturmasından büyük endişe duyuyorum”

Koronavirüse karşı aşılanmanın önemine işaret eden Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşılanmamış kişilerin her iki varyanttan da ölme riskinin aşılanmış kişilere göre çok daha yüksek olduğunu kaydetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 30, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs varyantı Omicron’un tsunami etkisi oluşturmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Omicron varyantının hafife alındığını kaydeden Ghebreyesus, bu durumun tehlikeli olabileceğine işaret etti.

‘Gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu biliyoruz’

DSÖ Genel Direktörü, koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasının ikinci yılı dolayısıyla DSÖ’nün Cenevre‘deki merkezinde, video konferans yöntemiyle bir toplantı düzenledi.

“İki yıl önce, insanlar yılbaşı kutlamaları için toplanırken yeni bir küresel tehdit ortaya çıktı” diyen Ghebreyesus, DSÖ’nün ise bu tehdit karşısında acilen harekete geçtiğinin altını çizdi.

Ghebreyesus, koronavirüs nedeniyle 2020’de 1,8 milyon, 2021’de ise yaklaşık 3,5 milyon ölüm bildirildiğini kaydetti ve “Gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Omicron’u hafife alıyoruz’

Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm dünyada hızla yayılan Omicron varyantının, bulaşıcı olması, Delta varyantı ile aynı anda dolaşımda olması ve yeni varyant nedeniyle vaka sayılarının “tsunami” etkisi oluşturmasından büyük endişe duyduğunu dile getirdi:

Omicron’un daha hafif veya daha az şiddetli olduğuna ilişkin devam eden birtakım açıklamalar (rivayetler) var. Fakat diğer yandan (Omicron’u) hafife alıyoruz. Dolayısıyla bu tehlikeli olabilir. Çünkü, yüksek bulaşma hızı nedeniyle, bulaş, hastaneye yatışları ve ölümleri artırabilir. Bunu zaten söyledik ve bunu görüyoruz”

Omicron varyantının hızla yayılmasının halihazırda zaten yorgun düşen sağlık çalışanları üzerinde büyük bir baskı oluşturacağını ve sağlık sistemlerini çökmenin eşiğine getirebileceğini aktaran DSÖ Genel Direktörü, bu durumun ekonomi üzerinde de olumsuz etkilerinin kaçınılmaz olacağı açıklamasında bulundu.

Aşılarının ülkelere adil dağıtımı çağrısı

Ghebreyesus, koronavirüs aşılarının önemine işaret etti ve aşılanmamış kişilerin her iki varyanttan da ölme riskinin aşılanmış kişilere göre çok daha yüksek olduğunu vurguladı.

Koronavirüs aşılarının ülkelere adil dağıtımı çağrısını tekrar eden Ghebreyesus, yeni yılın salgının akut aşamasının sona erdirileceği bir yıl olabileceği konusunda hala iyimser olduğuna da vurgu yaptı. DSÖ Genel Direktörü, aşı eşitsizliğini gidermenin salgını sona erdirmenin anahtarı olmaya devam ettiğini de dile getirdi.

Tedros Adhanom Ghebreyesus son olarak tüm insanları 2022 yılının temmuz başına kadar dünya nüfusunun yüzde 70’ini aşılama hedefine destek vermeye davet etti ve “Geri sayım şimdi başlıyor. Bu kampanyayı birlikte yürütürsek gelecek yıl bu zamanlar hepimiz çok daha iyi bir yerde olacağız. Yeni yılınız kutlu olsun” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık