Ekonomi PolitikkoronavirusOmicron varyantı borsalar ve petrolde sert düşüşe yol açtı

Artan enflasyon endişelerinin hakim olduğu küresel piyasalarda şimdi de Omicron varyantı paniği yaşanıyor. Hızla artan vaka sayıları özellikle Avrupa ülkelerini yeni kısıtlamalar almaya iterken bu kısıtlamaların ekonomileri olumsuz etkileyeceği beklentisiyle Avrupa borsalarında yüzde 3'ü bulan kayıplar yaşandı. Brent petrolün varil fiyatı da yüzde 4 düşüşle 70.5 dolara geriledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Küresel piyasalarda yeni haftanın ilk gününe artan enflasyon endişeleri ve koronavirüs omicron varyantına ilişkin endişeler hakim oldu.

Vaka artışı endişelere yol açtı

Omicron varyantının etkilerinin hafif olduğuna dair oluşan algı geçen haftalarda borsalarda yükselişlere yol açmıştı. Ancak varyant sebebiyle vaka sayılarında bir anda yaşanan hızlı artışlar yeni endişeleri beraberinde getirdi.

Hollanda tam kapanmaya geçti

Hollanda artan vakalar sebebiyle 4 hafta tam kapanma kararı aldı. Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamı tam kapanmaya geçmese de daha sert kısıtlamalara gitti. Bununla beraber seyahat kısıtlamaları da yeniden getirilmeye başlandı. Örneğin son olarak Almanya, İngiltere’ye seyahat yasağı uygulamaya başladı.

Bu kısıtlamaların artan enflasyon sebebiyle kırılganlaşan ekonomilere daha fazla zarar verebileceği endişesiyle Avrupa borsalarında ve petrol fiyatında sert bir düşüş yaşandı.

Almanya’da düşüş yüzde 3’ü buldu

Avrupa hisseleri için gösterge endeks sayılan Stoxx Europe 600 yüzde 2.5 azalışla 461 puan, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 3 değer kaybıyla 15.072 puan oldu.

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 2 düşüşle 7.127 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2.4 düşüşle 6.759 puana ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 2.4 azalışla 25.965 puana düştü.

Kısıtlamaların petrol talebini düşürebileceği beklentisiyle petrol fiyatlarında da gerileme yaşandı. Sabah saatlerinde Brent petrolün varil fiyatı yüzde 4 düşüşle 70.5 dolara geriledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık