Tevfik AytekinOmbudsman Sevgili Eliza Savvidou

Gönüllüsü olduğum Toparlanıyoruz Hareketi’nin Uluslararası Hukuk, şeffalık ve hesap verebilirlik ilkeleri gereği, aşağıdaki bilgileri sizinle paylaşmayı borç bilirim. Öncelikle ne kadar sınırlar ile bölünmüş olsa da, Kıbrıs’ın benim için bölünmemiş bir ada olduğunu, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumları birbirlerinden ayırmadığımı belirtmek isterim. Başka yazılarımda Yunanca çeviriler kullanmış olsam da, size kendimi en iyi ifade ettiğim dil, Türkçe ile seslenmek istiyorum. *** Politis Gazetesi’nin haberi ile; “DP ve Total’in”, EDT Offshore şirketi İle anlaştığını, Fransız Total...
Tevfik Aytekin Tevfik AytekinKasım 26, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gönüllüsü olduğum Toparlanıyoruz Hareketi’nin Uluslararası Hukuk, şeffalık ve hesap verebilirlik ilkeleri gereği, aşağıdaki bilgileri sizinle paylaşmayı borç bilirim.

Öncelikle ne kadar sınırlar ile bölünmüş olsa da, Kıbrıs’ın benim için bölünmemiş bir ada olduğunu, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumları birbirlerinden ayırmadığımı belirtmek isterim. Başka yazılarımda Yunanca çeviriler kullanmış olsam da, size kendimi en iyi ifade ettiğim dil, Türkçe ile seslenmek istiyorum.

***

Politis Gazetesi’nin haberi ile;

DP ve Total’in”, EDT Offshore şirketi İle anlaştığını, Fransız Total şirketinin, Limasol Limanı’nda faaliyet göstermesindeki son engelin, aşıldığını öğrenmiş olduk.Habere göre, Kıbrıs Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Genel Müdürü Alekos Mihailidis gazeteye yaptığı açıklamada, EDT’nin yüzer konumundaki platformuyla, Mayıs 2018 yılına kadar Total şirketine hizmet vermesine rıza gösterdiğini belirtti.

***

Söz konusu şirket EDT Offshore’un “EDT Investment Corporation” isimli bir şirketi daha var.  P.O.Box 54548 Limassol 3725 / Cyprus adresli / +357 25 899000 telefon numaralı bu şirket aranarak, şirketin varlığını teyit edilebiliyor, şirket müdürünün ismini öğrenmeme rağmen, basın etiği gereği şirket müdürünün ismini buradan yazmayacağım, size gönderdiğim mail içeriğinde kendisinin ismi bulunmaktadır.

***

Kısa zaman önce yayınlanan Off shore Leaks belgelerinde, “EDT Investment Corporation” şirketinin,  belgeleri ile birlikte, ‘uluslararası vergi kaçaklığı yahut kara para aklama’ faaliyetleri içerisinde olduğunu öğrenmiş olduk. Söz konusu Link’e aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

https://offshoreleaks.icij.org/nodes/20114845

EDT Investment Corporation şirketi, 9 Ekim 2000 yılında Bahama adalarında kurulmuş. Bu şirketin, yine Bahama adalarında kurulmuş “Credit Suisse Trust Limited” şirketi ile bağlantısı tespit edilmiş. Söz konusu iki şirketin arasındaki bağlantıya, aşağıdaki Link’ten ulaşabilirsiniz.

https://offshoreleaks.icij.org/nodes/23000330

Credit Suisse Trust Limited şirketinin tek adresten, 2 aracı ile 8299 kara para ve vergi kaçakçılığı yapan şirket ile bağlantısını, yukarıdaki Link’ten görebilirsiniz.

***

Credit Suisse merkezi İsviçre’nin Zürih kentinde 1856’da kurulmuş, Bankacılık’tan, enerji’ye bir çok alanda faaliyet gösteren şirket, 50 ülke de 150 farklı ülkeden 48,200 kişi ile faaliyet gösteriyor. Şirket bilgisine aşağıdaki Link’ten ulaşabilirsiniz.

https://www.credit-suisse.com/fr/en/about-us/our-company.html

Credit Suisse şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Urs Rohner’inde Wikileaks belgelerinde ismi yer alıyor. Söz konusu Wikileaks belgesine aşağıdaki Link’ten ulaşabilirsiniz.

https://wikileaks.org/gifiles/docs/48/4822860_-os-switzerland-econ-gv-ct-swiss-banks-said-ready-to-reveal.html

***

Söz konusu Wikileaks belgesinde Stratfor maillerine yer verilmiş. Amerika’nın denizaşırı yürüttüğü vergi kaçakçılığına istinaden Credit Suisse’den kişisel verileri istediğini. Credit Suisse başkanı Urs Rohner ‘in ABD tarafından aranan istatistiksel verileri aktardığını görüyoruz. Credit Suisse şirketinin Amerikalı müşterilerinden 12.84 milyar dolar kazandığını. Bu gelirin 2010’da ABD’nin vergi gelirlerinin %20’sini oluşturduğunu, yine aynı belgeler de görmekteyiz.

***

Ombudsman Sevgili Eliza Savvidou;

Her modern hukuk devletinin; nedensizlik, yetkinin kötüye kullanılması ve vatandaşların zulüm görmesini mümkün olduğu dereceye kadar indirebilen kontrol, hesap verilebilirlik, şeffaflık ve ölçülülük mekanizmalarını işletmenin, bilincinde olduğunuz için.

İsimleri şaibeli, uluslararası vergi kaçakçılığı yahut kara para aklama konusunda,  belgeleri ile ispatlanmış şirketlerin kamu ihalelerinde, Kıbrıs Halk’ının yararını gözetemeyeceğini.

Bu bilinç gereği, söz konusu ihalenin iptal edilerek yenilenmesini, Fransız Total ve DP şirketlerinin, uluslararası ihalelere girerken, taşeron şirketlerini iyi araştırması için uyarılmasını.

Söz konusu belgeleri incelemeniz ve araştırmanız için bilginize sunar, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin haklarını koruyacağınıza olan güvenimin sonsuz olduğunu bildirir, sevgilerimi sunarım.

tevfik_yazi4

tevfik_yazi3

tevfik_yazi2

Tevfik Aytekin

Tevfik Aytekin

Fikirler topraklardan, insanlar bayraklardan değerlidir. Yaşamış, yaşayan, yaşayacak insanlık için.

LGBT kitapcık