koronavirus“Ölümcül domuz hastalığı, Covid’in insanlara yayılmasına neden olmuş olabilir”

Çin’de görülen Afrika Domuz Ateşi hastalığının, domuzların kitlesel itlafına yol açtığı ve insanların diğer etlere yöneldikçe insan-virüs temasını artırmış olabileceği belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 10, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çin’de görülen Afrika Domuz Ateşi hastalığının, domuzların kitlesel itlafına yol açtığı ve insanların diğer etlere yöneldikçe insan-virüs temasını artırmış olabileceği belirtildi.

Yeni bir analize göre, ölümcül bir domuz hastalığı salgını Covid-19’un insanlarda tutunması için zemin hazırlamış olabilir. İlk olarak 2018’de Çin’i etkileyen Afrika Domuz Ateşi, insanlar alternatif etler ararken domuz eti tedarikini bozdu ve insan-virüs teması potansiyelini artırdı.

Domuz eti, Çin mutfağındaki ana et kaynağıdır ve ülke, dünyadaki domuzların yarısını üretiyor. Yılda yaklaşık 55 milyon ton domuz eti üretildiği belirtilirken, bunun 128 milyar dolardan daha değerli bir endüstri oluşturduğu belirtiliyor.

The Guardian’ın haberine göre, Afrika Domuz Ateşi salgını 2019’un dördüncü çeyreğinde Çin’in çoğuna yayıldı. Hastalığın tedavi edilemez olduğu belirtilen raporda, hastalığa yakalanan hayvanın itlaf edilmesinin tek çözüm yolu olduğu da belirtildi.

Çin ve Birleşik Krallık’tan bir araştırma ekibi, henüz hakemli olmayan bir analizde domuzların hareketine getirilen kısıtlamalar ve itlafın fiyat artışlarına yol açmasının ardından domuz arzındaki dramatik düşüşün, ülke çapında taşınacak alternatif et kaynaklarına olan talebi artırdığı ifade edildi. Alternatif et kaynakları arasında vahşi hayvanların da bulunduğu belirtilirken, bu durumun insan-koronavirüs teması için fırsatları büyük ölçüde artırdığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, gelecekte yaşanması muhtemel başka bir zoonotik pandemiyi önlemenin anahtarının, Covid-19 bulaşının nasıl meydana geldiğini çözmekten geçtiği de ifade edilirken, Dünya Sağlık Örgütü’nden bir ekip de dahil olmak üzere hastalık dedektiflerinin halen bulaşın izini sürdüğü belirtildi.

Şu ana kadar toplanan tüm veriler, Sars-CoV-2’nin muhtemelen yarasalarda ortaya çıktığını ve bir aracı hayvan yoluyla insanlara bulaştığını öngörüyor.

Çeviri: GazeddaKıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık