İnsanÖlmeden Önce Mahkemeye Başvurup ‘Kendini Dondurttu’

İngiltere’de, 14 yaşında ölümcül bir kanser hastalığına yakalanan genç kız, vücudunun dondurularak yıllar boyu saklanmasını içeren ‘kriyojenik korunma’ya alınması için Yüksek Mahkeme’de başlattığı davayı kazandı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, bugün hayatta olmayan genç kız, kanserden ölümünden hemen önce ‘kriyojenik koruma’ yoluyla bedenin saklanması kararını aldırmayı başardı. Ekim ayında hayatını kaybeden 14 yaşındaki İngiliz kızın bedeni ABD’ye götürülerek orada korumaya alındı. Thus Spake on Twitter A 14-year-old girl who was cryogenically frozen after dying in London...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 18, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İngiltere’de, 14 yaşında ölümcül bir kanser hastalığına yakalanan genç kız, vücudunun dondurularak yıllar boyu saklanmasını içeren ‘kriyojenik korunma’ya alınması için Yüksek Mahkeme’de başlattığı davayı kazandı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, bugün hayatta olmayan genç kız, kanserden ölümünden hemen önce ‘kriyojenik koruma’ yoluyla bedenin saklanması kararını aldırmayı başardı. Ekim ayında hayatını kaybeden 14 yaşındaki İngiliz kızın bedeni ABD’ye götürülerek orada korumaya alındı.

Thus Spake on Twitter

A 14-year-old girl who was cryogenically frozen after dying in London dominates the front pages. https://t.co/M6xVJLmII4

BABASI KARŞI ÇIKMIŞTI

Ölümünden önce Londra’da yaşayan, ismi açıklanmayan genç kız, babasının karşı çıkmasına karşın annesinin onayıyla “son isteğine” kavuştu. Dava ile ilgili kararını açıklayan yüksek mahkeme hakimi, hastanede ziyaret ettiği genç kızın cesaretine hayran kaldığını açıklayarak, “Verdiğim karar kriyojenik korumayla ilgili değil, bir anne ve babanın, kızlarının bedeni ile ilgili ihtilafına ilişkindi” dedi. Genç kızın, hastalığa yakalanmadan önce 6 yıldır görüşmediği babası, kızının ‘koruma’ isteğine karşı çıkmış, mahkeme kararı sonrası ise bu isteğine saygı duyduğunu açıklamıştı.

World Health News on Twitter

LONDON (Reuters) – A 14-year old girl who died of cancer has been cryogenically frozen in the hope she could be… https://t.co/vyfOiD2XQ5

İsminin gizli kalmasını isteyen baba, “Yöntem başarılı olsa, diyelim 200 sene sonra kızım hayata döndürülse bile, Amerika’da hiçbir yakını olmayacak, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayacak” şeklinde konuştu. Kriyoniks, gelecekte canlandırma umuduyla bedenin düşük sıcaklıklarda korunması yöntemi.

BEDELİ 155 BİN TL

Amerika’da ve Rusya’da uygulanan bu teknolojiyle, beden, sıvı nitrojen içinde eksi 130 derecenin altında saklanıyor. Bu yöntemle ‘sınırsız zaman için koruma’ bedelinin 37 bin sterlin (yaklaşık 155 bin TL) civarında olduğu ifade ediliyor. Henüz kimse bu tartışmalı yöntemin başarılı olup olmayacağını bilmiyor.

Twitter / Account Suspended

From breaking news and entertainment to sports and politics, get the full story with all the live commentary.

Kriyojenik koruma ile ilgili kararı veren yüksek mahkeme hakimi, bu davanın bir ilk olduğunu hatırlatarak, ‘kriyojenik koruma’ ile ilgili bakanlıkların düzenleme yapması gerektiğini açıkladı. Hakim, Ekim ayında ölen genç kızın, kriyonejik korumaya alınacağı Amerika’ya transferi sırasında problemler yaşandığını ifade etti. Genç kızın bedeninin, gönüllü bir tarafından transfer edildiği açıklandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık