AktüelDünyaOlimpiyat tarihinde madalya kazanan ilk açık kimlikli trans sporcu: Quinn

25 yaşındaki Kanadalı futbol yıldızı Quinn, Kanada’nın finale kalmasıyla bu yıl Tokyo’da gerçekleşen Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanan ilk açık kimlikli trans sporcu oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 3, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kanadalı kadın futbol takımının bir üyesi olan 25 yaşındaki futbol yıldızı Quinn, Kanada’nın finale kalmasıyla COVID-19 sebebiyle gecikmeli olarak Tokyo’da gerçekleşen Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanan ilk açık kimlikli trans sporcu oldu.

Kaos GL’nin haberine göre, Ulusal Kadınlar Futbol Ligi’nde (NWSL) yarışan Quinn, bu yılki Olimpiyat Oyunlarında yarışan tek trans sporcu olmasa da rekabet etme şansını elde eden ilk kişilerden.

“Trans kadınlar Olimpiyat hayallerini gerçekleştirmeye çalışırken ayrımcılığa ve ön yargıya maruz kalıyor, mücadele daha bitmedi”

Quinn, ABD’de trans sporcuların sıklıkla hedef alındığı bu dönemde bile, bu dönüm noktasının kendisini gelecek için umutlu hissettirdiğini söylemişti:

“Gerçeklerin farkındayım, trans kızların spor yapması yasaklanıyor. Trans kadınlar Olimpiyat hayallerini gerçekleştirmeye çalışırken ayrımcılığa ve ön yargıya maruz kalıyor. Mücadele daha bitmedi… Hep birlikte burada olduğumuz zamanı kutlayacağım.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık