AktüelEkolojiÖldürmeyince de oluyormuş!

İtalya'da 12 yaşındaki bir çocuğun dağlık alanda bir ayıyla karşılaştığında ne yapılması ve ne yapılmaması gerektiğini dünyaya gösterdiği video, milyonlarca kişi tarafından izlendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 28, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İtalya‘nın Dolomit Dağları’nda bodur çalılıkların bulunduğu tepede, 12 yaşındaki Alessandro Breda’nın kendini takip eden ayıyla yaptığı ‘yürüyüş’ sosyal medyada viral oldu. Videoda, küçük çocuğa, hayvanı ürkütmeden, kısık sesle eşlik eden Loris Calliari’nin onu rahatlattığı ve “Gel, Ale, gel. Ona sırtını dönme” dediği duyuluyor.

The New York Times‘da yer alan videoda Alessandro Breda’nın ailenin yürüyüşe çıktığı sırada peşlerine takılan kahverengi ayıyla sakin biçimde bir miktar yürüdüğü, ancak büyükannesini gördükten sonra sakinliğini az da olsa kaybettiği görülüyor. Aşağıda onları bekleyen büyükannenin ne olduğunu anladıktan sonra endişeyle çığlık atması üzerine çocuğun onu uyardığı, fakat o anda dahi topladığı çam tohumlarını elinden atmadığı da dikkat çekiyor.

Ülkenin kuzeyindeki Trentino bölgesinde çekilen videoyu binlerce kişi beğendi ve paylaştı.

Alessandro Breda, daha sonra İtalyan televizyonu RAI’ye verdiği röportajda, bir ayıyla karşılaşıldığında ne yapılması gerektiğine dair video izlediğini söyledi: “Eğer bağırırsak ayının heyecanlanacağını ve bunun onu saldırgan hale getireceğini öğrendim.”

‘Komşu köpeğinin saldırma olasılığı daha yüksek’

Milli parkın da içinde bulunduğu bölgede yaklaşık 82 ile 93 arasında ayı yaşadığı belirtildi. Bahsi geçen bölgede ayılar ve insanlar nadiren karşı karşıya geliyor. Bölgede 2014’ten bu yana ayılar ve insanlar arasında yalnızca üç ‘boğuşma vakası’ yaşandı.  

Bölgedeki doğal yaşam koordinatörlerinden Claudio Groff, “Her üç vaka da yavrularının risk altında olduğunu düşünen dişilerdi” dedi.  Groff, Alessandro’nun karşılaştığı duruma dairse, “Ayının saldırgan olmadığı apaçık ve çocuk da güzel davranmış” ifadelerini kullandı.

WWF İtalya‘nın bilim direktörü Marco Galaverni de bu tür karşılaşmaların, özellikle de yakın mesafede Alplerde nadir olduğunu söyledi. O da Alessandro’nun karşılaştığı ayının agresif davranmadığını ve sadece elinde bir şey olan bir çocuğu merak ettiğini söyledi.

“Video, ayının arka ayakları üzerinde birkaç kez büyüdüğünü gösterse de, bu tehdit edici bir davranış değil” diyen Galaverni, “Ayılar iyi görmüyor. Bu yüzden, durumu incelemek ve daha fazla koku yakalamak için ayağa kalkıyorlar” diye konuştu. Videoda çekilen bölüm korkutucu olsa da, Galaverni, çocuğun gerçek riskinin nispeten düşük olduğunu söyledi: “Bir komşunun köpeği tarafından saldırıya uğrama olasılığınız çok daha yüksek” 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık