koronavirus“Olası ihmallerden Zahra Cafe’nin sorumlu tutulması keyfidir”

Zahra Sokak’ta hizmet veren Zahra Cafe, geçtiğimiz gün sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ve Polis Basın Subaylığı’nın yayımladığı basın bülteni ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Zahra Sokak’ta hizmet veren Zahra Cafe, geçtiğimiz gün sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ve Polis Basın Subaylığı’nın yayımladığı basın bülteni ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bahsi geçen olayda, olası ihmallerden Zahra Cafe’nin sorumlu tutulmasının keyfi olduğu belirtilirken, kurumlar da keyfi işlem yapmamaya, basına yalan yanlış haber servis etmemeye ve hukuki zemini olmayan davranışlardan kaçınmaya davet edildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bundan 3 yıl önce Zahra Sokak, Lefkoşa Suriçi’nde unutulmuş onlarca sokaktan sadece bir tanesiydi. Zahra Cafe ismiyle açılmasıyla başlayan sinerji bu unutulmuş sokağı insanların aklına getirdi. Her yaştan insanın, farklılıklarıyla bir arada zaman geçirdiği, hisarüstünde sohbet ettiği, tanıştığı, ürettiği bir alan ortaya çıktı.

Yaratılan bu alan, Lefkoşa ile yeni bir kaynaşma biçimi sunmaktadır. Yaratılan bu kültürel dönüşümde yol üzerinde işletmesi olan, konaklayan, geçerken uğrayan herkesin katkısı vardır. Covid19 kısıtlamalarının kısmen kalkması ile de, insanlar özledikleri yaşam biçimini yeniden yaşamayı talep etmesi son derece normaldir.

Zahra Sokakta kahve içmek, yaşam biçimi olarak yaptığımız onlarca davranıştan bir tanesidir. Bu davranış biçimini de, diğer davranış biçimlerimiz gibi yaşanan salgına göre uyarlamak gereklidir. Bu bağlamda, Zahra Cafe gerek Bulaşıcı Hastalıklar Yasası gerekse Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlara tamamıyla uygun şekilde faaliyet göstermektedir.

Ancak, dün sosyal medya, bazı haber siteleri ve gazetelerde yer alan haberler tüm bu hassasiyetlere gösterdiğimiz öncelikleri görmezden gelmiştir. Zahra Cafe çalışma saatleri dahil olmak üzere personeline düzenli PCR testi yaptırmakla birlikte tüm diğer yükümlülüklerini harfiyen yerine getirmektedir.

Kendi özel alanına yönelik tüm sağlık tedbirlerini alırken, Zahra Sokak’ta yürüyen, kamu alanı olan surlara oturan ve zaman geçiren herkesin olası kusur ve ihmallerinden kaynaklı Zahra Cafe’nin sorumlu tutulması, keyfi, kanunlara aykırı ve tümden mesnetsiz gerekçelere dayanmaktadır.

Covid-19 salgınıyla mücadelede tüm kurumlarımızı keyfi işlem yapmamaya, basına yalan yanlış haber servis etmemeye ve hukuki zemini olmayan davranışlardan kaçınmaya davet ederiz.

Zahra Cafe tüm yükümlülüklerini yerine getirecek şekilde faaliyet göstermeye devam edecek, Zahra Sokağın bir yaşam alanına dönüştürenlerin hizmetinde olmaya devam edecektir.

Fotoğraf: Kıbrıs Gazetesi

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık