AktüelEkonomi PolitikGazedda'nın GündemiManşetÖzel HaberPolitikaOkullarda kitap krizi: YDİ eski kitaplarla, kamu okulları fotokopiyle

Okulların açılmasının üzerinden beş hafta geçmesine rağmen kitap krizi hala aşılamadı. İlk ders zilinin çalmasından beridir dersler ders kitapları olmadan yapılmaya çalışılmakta. Gazeddakıbrıs’a açıklamalarda bulunan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Salih Sarpten, kitapların dağıtımının başladığını ve Pazartesi günü tüm kitapların tamamlanacağını söyledi. Bununla birlikte Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ambarında bulunan ve geçen yıldan kalan her desten yaklaşık 400 adet civarı ders kitabının ise Yakın Doğu İlkokulu’nun ısrarlı isteğinden dolayı oraya gönderildiği öğrenildi. Ambardaki kitaplar özel okula...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 20, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Okulların açılmasının üzerinden beş hafta geçmesine rağmen kitap krizi hala aşılamadı. İlk ders zilinin çalmasından beridir dersler ders kitapları olmadan yapılmaya çalışılmakta.

Gazeddakıbrıs’a açıklamalarda bulunan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Salih Sarpten, kitapların dağıtımının başladığını ve Pazartesi günü tüm kitapların tamamlanacağını söyledi.

Bununla birlikte Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ambarında bulunan ve geçen yıldan kalan her desten yaklaşık 400 adet civarı ders kitabının ise Yakın Doğu İlkokulu’nun ısrarlı isteğinden dolayı oraya gönderildiği öğrenildi.

Ambardaki kitaplar özel okula

Kamu okullarındaki kitap yokluğu ve krizi devam ederken, dönem başında Milli Eğitim Bakanlığı ambarında bulunan ve geçen yıldan kalan her dersten yaklaşık 400 adet ders kitabının ise Yakın Doğu İlkokulu’nu tarafından çekildiği öğrenildi.

Printer kartuşları tükendi

Kitap eksikliğinden kaynaklı sıkıntıyı  eğitim sürecinin aksamaması için öğretmenler okullarda fotokopi çekerek doldurmaya çalışıyor. Bundan dolayı bazı okullarda printer kartuşlarının dahi bittiği öğrenildi. Gazeddakıbrıs’a konuşan kaynaklar fotokopi renksiz sayfalardan dolayı hem çocuklarda motivasyonu düşürdüğünü hem de derslerde pekiştirme yapılamadığını söyledi. 

Sarpten: “Pazartesi günü tüm eksiklikler tamamlanmış olacak”

Gazeddakıbrıs’a açıklamalarda bulunan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı  Salih Sarpten, Lise kademesindeki tüm okullara kitap dağıtımı yapıldığını, Orta okul kademesinde ise sadece dört okul hariç diğer tüm okullara kitap dağıtımı yapıldığını açıklayarak, eksik olan dört okulun da kitaplarının en kısa sürede dağıtılacağını açıkladı.

Dağıtımların uzaktan yakına doğru yapıldığını ifade eden Sarpten, Lise ve Orta Okulların artık eksik kitabının olmadığını kaydetti.

İlkokul kademesinde sadece 3 ders kitabıının dışında diğer tüm kitapların ambarda olduğu bilgisini veren Sarpten,  Pazartesi günü eksik olan 3 ders kitabının da ambarlarda olacağını beklediklerini söyledi.

78 adet kitap olduğunu söyleyen ve her bir kitaptan 4500 adet basıldığını da vurgulayan Sarpten, “İhaleden ve döviz krizinden kaynaklanan nedenlerle bu süreç uzadı. Dört hafta gibi bir sürede kocaman işi başardık. Firmalar canla başla çalıştıla” ifadelerini kullandı.

Yakın Doğu İlkokulu’na eski baskılar verildi

Yakın Doğu İlkokulu’na kitap verilmesiyle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Sarpten, “Hem kamu okullarına hem de özel okullara kitap veriyoruz, ayrım yapmıyoruz. Geçen yıldan basılmış kitaplar ambarda mevcuttu. Her yeni baskıda yenilikler olduğu için bunları okullara dağıtmıyoruz. Eski baskıları okullara göndermeyiz genelde. Özel okullar kendileri talep ettikleri ve o kitapları kullanmayı istedikleri  için geçen yıldan kalan kitapları onlara verdik” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık