AktüelİnsanÖğretmenlerin Cinsiyet Eşitliğine Bakış Açısını İçeren Araştırma Kitabı Yayınlandı

POST Araştırma Enstitüsü, Öğretmenler Sendikası (KTÖS) işbirliği ile hazırladığı “Toplumsal Cinsiyet ve Öğretmenlik: Öğretmenlerin Bakış Açısı” isimli araştırma kitabını yayınladı. POST Araştırma Enstitüsü’nden verilen bilgiye göre, “öğretmenlerin cinsiyet eşitliğine bakış açısını” irdeleyen araştırma kitabı, toplumsal değişimin temel aktörlerinden olan öğretmenlerin, gelecek nesillerin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalıklarının gelişmesine katkıda bulunmak adına yapıldı. 2013 yılında Tegiye Birey ve Mehveş Beyidoğlu’nun gerçekleştirdiği araştırma, öğretmenlerin meslekleri ve toplumsal cinsiyetleri arasındaki etkileşimle ilgili algılarını anlamak ve öğretmenlik mesleğinde toplumsal...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 29, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

POST Araştırma Enstitüsü, Öğretmenler Sendikası (KTÖS) işbirliği ile hazırladığı “Toplumsal Cinsiyet ve Öğretmenlik: Öğretmenlerin Bakış Açısı” isimli araştırma kitabını yayınladı.

POST Araştırma Enstitüsü’nden verilen bilgiye göre, “öğretmenlerin cinsiyet eşitliğine bakış açısını” irdeleyen araştırma kitabı, toplumsal değişimin temel aktörlerinden olan öğretmenlerin, gelecek nesillerin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalıklarının gelişmesine katkıda bulunmak adına yapıldı.

2013 yılında Tegiye Birey ve Mehveş Beyidoğlu’nun gerçekleştirdiği araştırma, öğretmenlerin meslekleri ve toplumsal cinsiyetleri arasındaki etkileşimle ilgili algılarını anlamak ve öğretmenlik mesleğinde toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılığa yol açan unsurların ne olduğunu ve nasıl giderilebileceği hakkında öğretmenlerin yorumlarını anlamak için tasarlanan bir anket çalışmasını içeriyor.

Friedrich Ebert Vakfı’nın katkılarıyla yayımlanan “Toplumsal Cinsiyet ve Öğretmenlik: Öğretmenlerin Bakış Açısı” isimli araştırma kitabı, ülkenin çeşitli bölgelerindeki okullarda mesleklerine devam eden 186 öğretmen ile gerçekleştirildi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği algısının anket sonuçları doğrultusunda değerlendirildiği araştırma kitabında, cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığı artırmak için Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenler, KTÖS, sivil toplum örgütleri ve uluslararası örgütler için hazırlanan öneriler bölümü de yer alıyor.

Bu bölümde, toplumda cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığı artırmak konusunda neler yapılması gerektiği anlatılıyor.

Kitap, kurumun Köşklüçiftlik’te bulunan ofisinden ücretsiz bir şekilde alınabilir. Toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine gerçekleştirilen bu araştırma kitabını edinmek ve daha detaylı bilgi almak için [email protected], POST RI Facebook sayfası veya 227 6843 numaralı telefondan yetkililere ulaşılabilir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık