AktüelGazedda'nın Gündemi“Öğretmen okula gitmek istemiyor demek haksızlıktır”

Eğitim Bilimci Doç. Dr. Ahmet Güneyli, kişisel sosyal medya hesabından öğretmenlerin yüz yüze eğitim süreci ve uzaktan eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 31, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Eğitim Bilimci Doç. Dr. Ahmet Güneyli, kişisel sosyal medya hesabından öğretmenlerin yüz yüze eğitim süreci ve uzaktan eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu. Güneyli, müfredatın seyreltilmediğini ifade ettiği açıklamasında, öğretmenin de öğrencinin de velinin de perişan halde olduğunun altını çizdi.

Güneyli’nin açıklaması şöyle:

Lafı çok uzatmadan…

1. Müfredat seyreltilmedi. Seyreltilmiş gibi yapıldı. Öğretmen de, öğrenci de, veli de perişan! Haa sahi, neden seyreltilmedi? Artık sorunları çözebilmek için nedenleri iyice araştırmak lazım bu ülkede.

2. Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitim muamelesi gördü. Uzun saatler boyunca yani yüz yüze eğitimdeki ders sürelerini birebir yapmaya çalışarak ve sadece anlatım yöntemini kullanarak çocuklar perişan edildi. Artık uzaktan eğitime değil katılmak, görmek ve duymak bile istemiyorlar. Zaten halihazırda hiç katılamayan çocukların olduğunu ve eğitimdeki eşitsizliği hatırlatmama gerek yok. Oysa ders süreleri yarı yarıya azaltılmalıydı, farklı öğretim yöntem, araç-gereç ve uygulamaları kullanılmalıydı.

3. Ölçme-değerlendirme konusu netleştirilmedi. Böylelikle de uzaktan eğitim amaçsızca yürütülen bir sürece evrildi. Ama merkezi sınavlar yani kolej sınavlarının yapılmıyor oluşuna kaygılandık nedense…

4. Öğretmen okula gitmek istemiyor demek, genel bir hükümdür önyargıdır ve haksızlıktır. Öğretmenlerin ve sendikanın aşılanma politikasını ve önceliğini eleştirmesi son derece doğaldır, çünkü sürecin iyi yönetilemediği aşikardır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık