AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberÖğretmen Kooperatiflerinin faiz kararına ara emri

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 4, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Kooperatiflerin mevcut kredilere de faiz arttırımına karşı bazı öğretmenlerin açmış olduğu davada ara emri kararı çıktı.

Tüketicileri Koruma Yasası’na dayandırılarak açılan davada davacı kişiler lehine ara emri verilirken, söz konusu karar tüm faiz mağdurlarını kapsamamakta, sadece davayı açan kişileri kapsamaktadır.

Davalar Tüketicileri Koruma Yasası’ndaki Haksız Koşul ibaresine dayandırılarak açıldı.

Buna göre tüketici ile satıcı arasında yapılan sözleşmelerde tüketicinin hak ve yükümlülüklerinin aleyhine  düzenlemeler haksız koşul olarak yorumlanır  ve bağlayıcı olmaz.

Gazeddakıbrıs’a konuşan kaynak, bankalara faizin istediği oranda istediği zaman yukarıya çıkarma durumu yaratan maddelerin haksız koşul olarak yorumlanabileceği paylaşarak, ara emrinin olumlu bir adım olduğunu belirtti.

Öte yandan Kredi Faizleri ile Mücadele Komitesi yaptığı açıklamada, Öğretmenler Kooperatifi yönetimlerini istifaya çağırarak şunları kaydetti: “Kooperatifin tartışılır pozisyona gelmesine ve öğretmenin başka bankalara muhtaç duruma sokulmasına neden olan yönetim kuruluna öğretmen, “artık yeter” demektedir. Yargı sürecinde alınan “ara emri“ kararı sonrasında, daha önce de vurguladığımız gibi kooperatifçilik ideolojisinden uzak ve tüccar mantığı ile hareket eden yönetim kurulunun, derhal istifa etmesi kaçınılmaz olmuştur. “

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©