AktüelPolitikaÖğrencilere Saldırı Emrini Veren Polis Müdür Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı

Bugün gerçekleştirilen miting sırasında polisin uyguladığı şiddete karşı tepkiler artararak büyüyor. Miting sırasında bazı sendikaların alandan ayrılması sonrası çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu bir grup eylemin bitirilmek istenmesine tepki göstererek alanda kalarak oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminin ardından ayağa kalkan gruba polis saldırı gerçekleştirdi. Bir çok öğrencinin polis şiddetine maruz kaldığı olaylar sırasında bazı kişiler yaralandı bazı kişiler ise ezilme riskiyle fenalık geçirdi. Eylemcilerden Umut Ersoy ise polisten şikâyetçi oldu. Eylemde polisin aşırı güç kullandığı gerekçesiyle şikayetçi olan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 6, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Bugün gerçekleştirilen miting sırasında polisin uyguladığı şiddete karşı tepkiler artararak büyüyor.

Miting sırasında bazı sendikaların alandan ayrılması sonrası çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu bir grup eylemin bitirilmek istenmesine tepki göstererek alanda kalarak oturma eylemi gerçekleştirdi.

Oturma eyleminin ardından ayağa kalkan gruba polis saldırı gerçekleştirdi. Bir çok öğrencinin polis şiddetine maruz kaldığı olaylar sırasında bazı kişiler yaralandı bazı kişiler ise ezilme riskiyle fenalık geçirdi.

“Polis Genel Müdürü Yardımcısı'nın emri ile eylemcileri ezdiler”

Eylemcilerden Umut Ersoy ise polisten şikâyetçi oldu. Eylemde polisin aşırı güç kullandığı gerekçesiyle şikayetçi olan Ersoy, “insanları ezdiler” dedi.

Kıbrıs Gazetesi’nden Çağdaş Öğüç’ün haberine göre konuyla ilgili KIBRIS’a açıklama yapan Ersoy, kitlenin iyice azalmasının ardından eylemcilerin oturma eylemine geçtiğini ve sonrasında ayağa kalkarak iki sıralık bir şerit oluşturduklarını ifade ederek Polis Genel Müdürü Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı’nın emri ile polislerin eylemcileri “ezdiğini” belirtti.

Ersoy açıklamasında, Polis Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı’nın aniden bir şeye sinirlenerek arkaya gittiğini ve polislere emir verdiğini, sonrasında da 5 sıra polisin 2 sıra eylemcinin üzerine bir anda yürüdüğünü ve insanları ezdiğini anlattı.

Ersoy şunları söyledi:

“Ben yere düştüm. İnsanlar ezilmesin diye onları üzerine kapaklandım. Şikâyette bulunmak için Başbakanlık’taki güvenlik binasına girdim. “İnsanlar sizin verdiğiniz emirle ezildi” dedim. O da “evet ben verdim Gene olsa gene veririm! Her şeyden ben sorumluyum” dedi.

Bunun üzerine kendisinin ifadesini verdiğini de ifade eden Ersoy, eylemcilerin polisin üzerine yürüyecek kadar sayısı olmadığını ve polislerin eylemcileri ezerek üstlerinden geçtiğini söyledi.

miting3

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık