AktüelEkonomi PolitikPolitikaÖğrenciler: Mücadeleleriyle Hayat Dersi Veren Öğretmenlerimizin Yanındayız

Kıbrıs’ın güneyinde hükümetin dayattığı tek yanlı kararlarla uzlaşamayan kamusal eğitimde örgütlü öğretmen sendikaları yarından (18 Eylül Salı) itibaren 48 saatlik greve hazırlanıyor. Öğretmen sendikalarının grev kararına karşı hükümet, grev kırıcılığı ve grev hakkını suç gösteren çeşitli baskı yöntemlerini kullanarak grevi engellemeye çalışırken, okullarda örgütlü öğrencilerin temsilcisi ESEM’den de yazılı bir açıklama geldi. Lefkoşa, Larnaka ve Mağusa ilçeleri Öğrenci Koordinasyon Komiteleri (ESEM) yaptığı yazılı açıklamayla hükümetin keyfi ve tek yanlı kararlarının öğretmenleri haklı olarak greve götürdüğü...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 17, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın güneyinde hükümetin dayattığı tek yanlı kararlarla uzlaşamayan kamusal eğitimde örgütlü öğretmen sendikaları yarından (18 Eylül Salı) itibaren 48 saatlik greve hazırlanıyor.

Öğretmen sendikalarının grev kararına karşı hükümet, grev kırıcılığı ve grev hakkını suç gösteren çeşitli baskı yöntemlerini kullanarak grevi engellemeye çalışırken, okullarda örgütlü öğrencilerin temsilcisi ESEM’den de yazılı bir açıklama geldi.

Lefkoşa, Larnaka ve Mağusa ilçeleri Öğrenci Koordinasyon Komiteleri (ESEM) yaptığı yazılı açıklamayla hükümetin keyfi ve tek yanlı kararlarının öğretmenleri haklı olarak greve götürdüğü ve eğitimde devam eden krizin tek sorumlusunun hükümet olduğu kaydedildi.

“Öğrenciler olarak, öğretmenlerimizin mücadelesini ve kamusal eğitimi savunmayı hedefleyen 48 saatlik grevi destekliyoruz” denilen açıklamada ESEM, hükümetin örgütlü öğrenci hareketini dağıtma girişiminin ardından, şimdi de eğitimcilere karşı otoriter tutumunun gündeme geldiğine işaret ederek, televizyon ve radyo programlarına örgütlü öğrenci hareketinin seçilmiş temsilcileri yerine, hükümetin keyfi kararlarına karşı çıkmayan belirli öğrencilerin davet edilmesini de kınadı.

ESEM açıklamasında “bu kez müfredat derslerini değil, hayat dersi veren öğretmenlerimizin bir kez daha yanında olacağız. Grev amaç değil, ancak otoriterliğe ve tehditlere karşı tek cevaptır. Öğretmenlerimize verdikleri bu mücadelede güç ve başarı diliyoruz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık