AktüelMüzakerelerÖğrenciler Federasyon Talep Ederek Müzakere Sürecine Destek Belirtti

Gazeddakıbrıs Kıbrıs’ın güneyinde lise ve üniversite öğrencileri başta Lefkoşa olmak üzere farklı şehirlerde eylemler düzenleyerek Kıbrıs’ın kuzeyinde tek yanlı ilan edilen devleti kınadı, Kıbrıs’ta çözüm çağrısı yaparak var olan müzakere sürecine destek belirttiler. Liseli öğrencilerin örgütü PSEM ile üniversiteli öğrencilerin örgütü POFEN tarafından düzenlenen etkinliklerin ana eylemi Lefkoşa’da gerçekleşti. Mağusa Kapısı yanındaki Orfeas Barikatı’nda düzenlenen etkinliğe kalabalık bir grup katıldı. Öğrencileri temsil eden bir grup BM Barış Gücü’ne bir mektup verdi. Öğrenciler mektupta Kıbrıs sorununa...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 15, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazeddakıbrıs

Kıbrıs’ın güneyinde lise ve üniversite öğrencileri başta Lefkoşa olmak üzere farklı şehirlerde eylemler düzenleyerek Kıbrıs’ın kuzeyinde tek yanlı ilan edilen devleti kınadı, Kıbrıs’ta çözüm çağrısı yaparak var olan müzakere sürecine destek belirttiler.

Liseli öğrencilerin örgütü PSEM ile üniversiteli öğrencilerin örgütü POFEN tarafından düzenlenen etkinliklerin ana eylemi Lefkoşa’da gerçekleşti. Mağusa Kapısı yanındaki Orfeas Barikatı’nda düzenlenen etkinliğe kalabalık bir grup katıldı.

Öğrencileri temsil eden bir grup BM Barış Gücü’ne bir mektup verdi. Öğrenciler mektupta Kıbrıs sorununa iki toplumlu, iki bölgeli federasyon ve siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm bulunması yönünde çağrıda bulundular.

Mektupta, çözümün AB müktesebatıyla tam uyumlu, demokrasi ve hukuğun üstünlüğü ilkelerini gözeten, tüm Kıbrıslıların insan hakları ve temel özgürlüklerini geri veren bir anlaşma olması gerektiğine vurgu yaptılar. Öğrenciler devam etmekte olan çözüm müzakerelerinin başarıya ulaşması için de çağrıda bulundular.

POFEN Başkanı Hristos Stroppos ise yaptığı konuşmada çözümün anahtarının Türkiye’de olduğunu söyleyerek adada bulunan askeri varlığa dikkat çekti. Stroppos konuşmasında siyasi partilere de çağrıda bulunarak Kıbrıs sorunu üzerinden fırsatçılık yapmaktan vazgeçmelerini istedi.

PSEM Başkanı Zaphiris Demetriou ise yaptığı konuşmada  çözümün daha fazla bekletilemeyeceğine dikkat çekerek öğrencilerin müzakere sürecine destek verdiğine vurgu yaptı. Demetriou, adanın bölünmesinin bir çözüm değil Kıbrıs halkına bir ölüm cezası olacağı yorumunda bulundu.

Öğrenciler Larnaka, Limasol ve Baf’ta da etkinlikler düzenledi.

ogrenci_eylem1

Limasol’daki etkinliğe katılan Teknoloji Üniversitesi Öğrencileri Birliği Başkanı Michalis Christodoulou, kuzeydeki yaşadışı rejimin ilanını kınayarak yeni neslin adanın bölünmesi fikriyle ilgili artık bir karar vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Christodulu, öğrencilerin Kıbrıslıtürk toplumuyla işbirliği içinde adanın yeniden birleştirilmesi mücadelesini artırmaya devam edeceğini söyledi.

Öğrencilerin şehir merkezlerinde gerçekleştirikleri yürüyüşlerde “Kıbrıs, Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürklere aittir”, “Türk Ordusu Kıbrıs’tan Dışarı” ve “Birleşik Federal Kıbrıs” yazılı pankartlar taşıdılar.

FEDERASYON KARŞITLARI DA YÜRÜDÜ

Öte yandan aşırı sağcı ELAM’a bağlı gençler de Lefkoşa’nın güneyinde ve farklı şehirlerde yürüyüşler düzenledi. Lefkoşa’da Makarios Caddesi’nden Ledra Palas Barikatı’na gerçekleştirilen yürüyüş sırasında herhangi bir adli olay yaşanmadı.

elam_eylem

elam_eylem1

ELAM’a mensup gençler üzerlerinde “Federasyona Hayır” yazılı tshirtler taşıdılar. ELAM Gençlik Başkanı Sotiris Ioannou burada yaptığı konuşmada ELAM’ın ülkenin satılmasına izin vermeyeceğini söyledi.

foto: cna

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık