AktüelEkonomi PolitikPolitikaÖğrenciler ekstra para için seks işine yöneliyorlar

Öğrenciler ekstra para için seks işine yöneliyorlar; uzmanlar üniversitelerin bu konudaki görmezden gelişleri hakkında uyarıda bulundu Konu hakkındaki eylemciler üniversiteler, giderek artan sayıda öğrencinin seks işçiliğine yönelmesini göz ardı etmekten vazgeçmeli gerektiğini ve peşin hükümsüz destek vermeye başlamaları gerektiğini söylemektedir.  Gittikçe artan sayıda genç kişinin üniversitelerini finance edebilmek adına seks yapmak durumunda kalmalarına rağmen hem öğrenciler hem de uzmanlar, üniversiteleri konu hakkında “basitçe kafalarını kuma gömme”lerini ayıplamaktadırlar. Artan yaşam maliyetleri, yükselen eğitim ücretleri ve geleneksel...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 30, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Öğrenciler ekstra para için seks işine yöneliyorlar; uzmanlar üniversitelerin bu konudaki görmezden gelişleri hakkında uyarıda bulundu

Konu hakkındaki eylemciler üniversiteler, giderek artan sayıda öğrencinin seks işçiliğine yönelmesini göz ardı etmekten vazgeçmeli gerektiğini ve peşin hükümsüz destek vermeye başlamaları gerektiğini söylemektedir. 

Gittikçe artan sayıda genç kişinin üniversitelerini finance edebilmek adına seks yapmak durumunda kalmalarına rağmen hem öğrenciler hem de uzmanlar, üniversiteleri konu hakkında “basitçe kafalarını kuma gömme”lerini ayıplamaktadırlar.

Artan yaşam maliyetleri, yükselen eğitim ücretleri ve geleneksel seks işçiliği önündeki engelleri kaldıran çevrimiçi uygulamalara erişimin kolaylığı eğitim hayatı sırasında fuhuşa yönelmenin sebepleri olarak gösterildi. Ancak tüm kanıtlara rağmen, birçok üniversite konuyu “görmemezlikten gelmekte” ve hatta bazı durumlarda seks işine katılan öğrencileri desteklemeye çalışan grupları engelleyici hareketler sergilemektedirler. 

Fuhuşu suç olmaktan çıkarmayı destekleyen the English Collective of Prostitutes (İngiliz Fahişeler Kolektifi) The Independent Gazetesi’ne verdiği röportajda geçen yıl içerisinde kendilerine seks işine girip ulaşan kişi sayısında artış olduğunu söyledi. Seks işçilerinin resmi sayısını belirlemek güç bir iştir; çünkü pek çoğu daha görünür hale gelmeleri durumunda olumsuz sonuçlarla karşılaşacaklarından endişe duyarlar. Ancak Save the Student (Öğrenciyi Kurtarın) isimli para tavsiyesinde bulunan web sitesindeki rakamlara göre ortalama olarak her 10 öğrenciden 1den fazlasının  bedenlerini kullanarak – seks işçiliği, ayarlanmış sevgili ve online ortamda kamera ile – para kazanmaktadır.

Teknolojinin yükselişi, web kamerasının esnekliği ve kolaylığı nedeniyle ve yüz yüze çalışmadan daha az riskli olduğu için öğrenciler için daha cazip bir seçenek haline gelir. Adını vermek istemeyen Galler’deki bir üniversite öğrencisi, çevrimiçi olmasaydı seks işi yapmazdı dedi. Bir öğrenci, video kaydederek haftada £70  kazanır ki bu para onun yemek ve benzin masraflarını karşılar. 

The National Union of Student (Ulusal Öğrenci Birliği), bazı öğrenci sendikaları ve topluluklar, farkındalık yaratmaya ve seks işçilerini karşılaştıkları ayrımcılığı azaltmak için desteklemeye çalıştılar. Ancak çok az sayıda üniversite, seks işçileri için web sitelerinde destek ağlarını destekleyici ibarelere yer vermektedir. 

Çeviren: Aycan Akcin

Kaynak:

More students are turning to sex work but universities are ignoring the issue, experts say

Universities must stop ignoring the plight of a growing number of students turning to sex work and should start offering non-judgemental support, campaigners demand. Students and experts have accused institutions of “simply burying their heads in the sand” over the issue, despite the increasing amount of young people who are turning to sex work to fund university.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık